سیدحسن خمینی:

افکار بسته هیچ دخالتی در پیدایش انقلاب نداشته‌اند

جماران: حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی در اجلاس تبیین اندیشه‌های امام خمینی در حوزه فرهنگ و هنر که دیروز در حرم امام (ره) برگزار شد با بیان اینکه «ما شدن» هویت‌ساز و هنرساز است، گفت: هنر امام ایجاد سمفونی در یک جامعه به‌هم‌ریخته است. اگر کسی آمد و فضا را آرام کرد، منیّت‌ها گم می‌شود؛ البته در این فضا همه آن «من»‌ها بزرگ‌تر هم می‌شوند. مشکل این است که از امام، فقط «می‌گوییم»؛ در حالی که باید «عمل کنیم» و چون او شویم؛ گرفتار هزارتوی الفاظ و گفتار هستیم.
او با تأکید بر اینکه انقلاب، انقلاب روشن‌اندیشان دینی بود و انقلاب متحجرین نبود، گفت: هرگونه مصادره انقلاب توسط اندیشه تحجری به بیراهه‌بردن و ازبین‌بردن انقلاب است و موتور محرکه انقلاب را از کار می‌اندازد. رهبران انقلاب صاحبان اندیشه مصالحه با دنیای جدید، از منظر دینی بودند. افکار بسته‌ای که توان سازگاری با دنیای معاصر را ندارد، هیچ دخالتی در پیدایش انقلاب نداشته‌اند و دزدانه بر سر خوان انقلاب نشسته‌اند.
یادگار امام با بیان اینکه غیر از متحجران دینی، متحجران ملی هم داریم، گفت: تحجر به معنای ناتوانی در همراهی با دنیای معاصر و فضای جدید است. مگر وقتی امام فتوای حضور زنان در راهپیمایی‌های قبل از انقلاب را دادند به ایشان هجمه نشد که زن‌ها را از خانه بیرون آورده‌اند؟!
او ادامه داد: امروز بحث سینما، موسیقی، شطرنج و حضور زنان در عرصه تحصیل، تربیت، کار و بازار وجود دارد. این یک جریان فرهنگی است و باید تلاش کنیم و به این نکته برسیم. ما باید بپذیریم که آینده دینی ما از راه تلفیق آشتی‌جویانه‌ای است که می‌توانیم بین فرهنگ دینی خودمان با دنیای معاصر بدهیم؛ والا همیشه یک گام عقب هستیم. وقتی ماهواره می‌آید، اول ممنوع می‌کنیم و بعد نمی‌توانیم و رهایش می‌کنیم! موبایل و شبکه‌های اجتماعی می‌آید، اول به این سمت می‌رویم که ببندیم و زورمان نمی‌رسد و رهایش می‌کنیم! پیام‌های تصویری را تحریم می‌کنیم و بعد نمی‌شود و رهایش می‌کنیم! این به معنای یک گام عقب‌ماندن است در حالی که فقه امام می‌گوید یک گام جلو باشید و دنیایتان را بشناسید.

ارسال نظر