|

کوتاه دیپلماسی

فؤاد حسین به تهران می‌آید پایگاه خبری میدل‌ایست‌نیوز به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق، امروز (شنبه ۲۷ فوریه) به تهران سفر خواهد کرد. به گفته این منبع، وزیر امور خارجه عراق برای دومین‌بار در کمتر از یک ماه گذشته به تهران سفر خواهد کرد.

واکنش ایران به برخی اخبار منتشرشده درباره چگونگی وقوع درگیری‌هایی در مرز مشترک ایران و پاکستان سخنگوی وزارت امور خارجه به برخی اخبار منتشر‌شده در رسانه‌های پاکستان درباره چگونگی وقوع درگیری‌های اولیه با قاچاقچیان سوخت در مرز مشترک ایران و پاکستان واکنش نشان داد. سعید خطیب‌زاده با توجه به برخی اخبار منتشر‌شده در رسانه‌های پاکستان درباره چگونگی وقوع درگیری‌های اولیه با قاچاقچیان سوخت در مرز مشترک ایران و پاکستان اظهار کرد: موضوع از طرف مقامات صلاحیت‌دار و مسئول در جمهوری اسلامی ایران تحت بررسی است و با توجه به تحویل جسد یک ایرانی در صورت‌جلسه مشترک از سوی پاکستان به ایران، این موضوع از سوی مرزبانان درجه‌یک در دو کشور در دست بررسی است و بر اساس نتایج گزارش‌ها، اقدامات لازم از سوی نیروهای مرزبانی در مرزهای مشترک و وزارت امور خارجه به عمل خواهد آمد.

جوزپ بورل: گام‌های هسته‌ای ایران نگران‌کننده‌اند مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت هم‌اکنون فرصت دیپلماتیکی برای نیرو‌بخشیدن به برجام مطابق با خواست دولت بایدن وجود دارد. به گزارش ایسنا، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه در اظهاراتی در ابتدای نشست شورای اروپا گفت: من از این فرصت برای صحبت درخصوص توافق هسته‌ای ایران استفاده می‌کنم. گام‌های هسته‌ای اخیر ایران بسیار نگران‌کننده هستند. شما واکنش ما را در اعلامیه اتحادیه اروپا که دیروز منتشر شد، دیدید. وی افزود: اما در همین زمان من به‌عنوان هماهنگ‌کننده برجام قانع شده‌ام ما فضای دیپلماتیکی در اختیار داریم. ما در این لحظه پنجره دیپلماتیک فرصت برای مذاکره و نیرو‌بخشیدن به توافق مطابق با خواست مطرح‌شده از سوی دولت جدید بایدن را داریم. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه بیان کرد: ما باید از این فرصت استفاده کنیم و روی راه‌حلی به‌منظور به مسیر بازگرداندن برجام تمرکز کنیم تا همه تعهدات خود را اجرا کنند. این فرصت مناسبی است که نمی‌توانیم آن را از دست بدهیم.

برگزاری جلسه شورای حکام آژانس با تمرکز بر موضوع ایران نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی، با اشاره به برگزاری جلسه شورای حکام آژانس در روز دوشنبه تأکید کرد: اطمینان از پیش‌بردن مباحث به‌گونه‌ای که بر تلاش‌ها برای احیای کامل برجام تأثیر منفی نگذارد، وظیفه همه اعضای این نهاد است. به گزارش ایسنا، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اتریش، در توییتی از برگزاری جلسه شورای حکام آژانس در روز دوشنبه با تمرکز بر موضوع ایران خبر داد. وی در‌این‌باره نوشت: جلسه مارس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه (۱۱ اسفند مصادف با اول مارس) آغاز خواهد شد. ایران بار دیگر در مرکز توجه قرار خواهد داشت. اولیانوف در ادامه افزود: مسئولیت مشترک همه ۳۵ عضو آن، اطمینان از این است که مباحث (حتی در صورت داغ‌شدن) بر تلاش‌های دیپلماتیک با هدف احیای کامل برجام تأثیر منفی نگذارد.

ارسال نظر

 

آخرین اخبار