خبر

اعلام جزئیات آزادسازی دارایی‌های ایران در کره جنوبی ایلنا: رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی اعلام کرد: قرار بر این است که یک میلیارد دلار از این دارایی‌ها به کانال مالی ایران و سوئیس واریز شود تا صرف خرید دارو و غذا شود. درباره اقلام دارویی نیز وزارت بهداشت با بانک مرکزی هماهنگ شده است. حسین تنهایی درباره جزئیات توافق ایران و کره‌ جنوبی برای آزادسازی دارایی‌های ایران در کره جنوبی اظهار کرد: قرار بر این است که یک میلیارد دلار از این دارایی‌ها به کانال مالی ایران و سوئیس واریز شود تا صرف خرید دارو و غذا شود. درباره اقلام دارویی نیز وزارت بهداشت با بانک مرکزی هماهنگ شده است. او ادامه داد: البته باید منتظر عمل از سوی کره‌ای‌ها باشیم؛ چون تا امروز بیشتر تا مرحله حرف و صحبت پیش می‌رفتیم. تنهایی تصریح کرد: موضوع مهم در این زمینه، این است که ما یا پول دریافت کنیم یا اقلامی مانند ماشین‌آلات که تولید داخلی را عمق ببخشد. از همین روی از اقلام دارو و غذا شروع خواهیم کرد. رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی تصریح کرد: درباره اقلام مبادله‌ای نباید به گونه‌ای باشد که تعیین‌کننده اقلام، طرف مقابل باشد؛ بلکه اقلام مورد نیاز ما در بخش پتروشیمی، خودروسازی و لوازم خانگی باید در اولویت باشد تا تولید داخل تقویت شود و نباید اجازه داد کالاهای ساخته‌شده به ما تحویل دهند.

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام اینترنت رایگان دانشجویان و طلاب شرق: دانشجویان و طلابی که تاکنون نسبت به دریافت هدیه اینترنت رایگان وزارت ارتباطات اقدام نکرده‌اند، تا ساعت ۱۲ شنبه ۹ اسفند فرصت ثبت‌نام دارند و این مهلت قابل تمدید نیست. به گزارش از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تاکنون ۵۰ درصد دانشجوها و طلبه‌های معرفی‌شده برای دریافت بسته‌های خود ثبت‌نام کرده و بسته‌های اینترنتی آنها فعال شده است. دانشجویان و طلابی که تاکنون نسبت به دریافت هدیه اینترنت رایگان وزارت ارتباطات اقدام نکرده‌اند، تا ساعت ۱۲ شب 9 اسفند فرصت ثبت‌نام دارند و این مهلت قابل تمدید نیست. با توجه به اینکه از روز یکشنبه‌ هفته آینده، ترافیک استفاده از سامانه‌های آموزشی دانشگاه‌ها و حوزه‌ها دیگر رایگان نبوده و یارانه آموزشی تنها از طریق بسته‌های ۶۰ گیگا‌بایتی در اختیار دانشجویان و طلاب قرار خواهد گرفت، متقاضیانی که تاکنون ثبت‌نام نکرده‌اند، می‌توانند در مهلت باقی‌مانده با مراجعه به سایت ictgifts.ir ثبت‌نام خود را تکمیل کنند. براساس این گزارش،‌ هر کد ملی صرفا یک مرتبه حق ثبت‌نام در سامانه را دارد و پس از تکمیل فرایند ثبت‌نام، به‌هیچ‌وجه امکان تغییر اطلاعات وجود نخواهد داشت. در‌صورتی‌که به ‌دلیل نبود اطلاعات پایه‌ای، ثبت‌نام با موفقیت انجام نشود، در آخرین مرحله ثبت‌نام، امکان ثبت اعتراض در سامانه پیش‌بینی شده است. بدیهی است که برای اخذ تأیید، اعتراضات به صورت دوره‌ای در اختیار وزارت عتف، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد اسلامی و مراکز حوزوی قرار می‌گیرد و دانشجویان می‌توانند موضوع را از این سازمان‌ها پیگیری کنند.

قیمت دلار با آزادسازی منابع ارزی کاهش می‌یابد؟ ایسنا: این روزها بازار ارز در انتظار آزادسازی منابع ارزی بلوکه‌شده کشور در کشورهایی مانند کره جنوبی، عراق، عمان و... است که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی با تحقق این امر و افزایش عرضه ارز در بازار، قیمت دلار می‌تواند برای مدتی به ۱۵ هزار تومان یا کمتر از آن هم برسد. بازار ارزی که مدتی درگیر نوسانات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بود، در بازه کوتاهی پس از انتخاب بایدن و کاهش انتظارات تورمی با روند نزولی مواجه شد و دلار به کانال ۲۰ هزار تومان بازگشت؛ اما طولی نکشید که این بازار به انتظار نتیجه روابط خارجی کشورمان با آمریکا نشست. در این مدت، مجدد نوسانات در این بازار شدت گرفت و روند افزایشی قیمت دلار آغاز شد. زمانی که بازار ارز متأثر از انتخاب بایدن و کاهش انتظارات تورمی در پی آن کمی به آرامش رسیده بود، اقتصاددانان تنها عامل تثبیت این آرامش را تزریق ارز به بازار می‌دانستند که آزادسازی منابع ارزی بلوکه‌شده از نظر آنها بهترین گزینه‌ها بود. در این زمینه، میثم هاشم‌خانی، کارشناس اقتصادی، معتقد است که قیمت تعادلی برای دلار معادل ۲۱ هزار تومان در اسفند سال جاری است و این رقم می‌تواند به زیر ۱۲ هزار تومان هم برسد که تنها با تزریق تمام منابع ارزی به بازار ارز عملیاتی می‌شود. او می‌گوید: اگر دلار در هر صورت به کمتر از ۱۵ هزار تومان برسد، در خوش‌بینانه‌ترین حالت این قیمت حداکثر دو تا سه ماه می‌تواند حفظ شود و بعد از آن به سمت قیمت تعادلی که در بالا ذکر شد، جهش پیدا می‌کند. البته لازم به ذکر است که بازار ارز یکی از بازارهایی است که بیش از سایر بازارها از مسائل سیاسی و روابط بین‌المللی مانند برجام تأثیر می‌گیرد و در این روزها که موضوع برجام نقل محافل شده است، چگونگی آینده روابط ایران و آمریکا و برجام از‌جمله مسائل مهی است که در نوسانات و تحولات این بازار هم نقش دارد.

ارسال نظر

 

آخرین اخبار