زیر آسمان فیروزه‌ای

اسکورسیزی و دی‌کاپریو از سرخ‌پوستان مشاوره گرفتند مهر: مارتین اسکورسیزی و لئوناردو دی‌کاپریو اکنون در اوکلاهما هستند تا مراحل آماده‌سازی تولید فیلم «قاتلان ماه کامل» را برای بهار پیش‌رو فراهم کنند. در گزارشی که در سایت قبیله اوسیج آمده تأیید شده که این دو سینماگر ملاقاتی هم با رهبران فرهنگی این قبیله سرخ‌پوست انجام داده‌اند تا درباره ماجرایی که در دهه ۱۹۲۰ با قتل اعضای قبیله به منظور تصرف زمین‌های نفت‌خیز آنها رخ داد، مشورت کنند. بر مبنای این گزارش جفری خرس ایستاده رئیس قبیله و چاد رنفرو سفیر فیلم، با اسکورسیزی و دی‌کاپریو ملاقات کردند تا اسکورسیزی بتواند به‌صورت مستقیم با اعضای این قبیله گفت‌وگو کند. در این دیدار اسکورسیزی به طور کلی درباره قصد اصلی‌اش صحبت کرد و به ویژه بر ارائه موضوع‌هایی چون اعتماد و خیانت در فیلم و اینکه چگونه سرگذشت «مالی کایل» و «ارنست برکهارت» نمونه کوچکی از خیانتی وسیع به مردم اوسیج است، حرف زد. دی‌کاپریو هم قصد داشت برای بازی در نقش «ارنست برکهارت» در این فیلم وسترن اطلاعاتی کسب کند. شخصیت وی برادرزاده یک مزرعه‌دار پرقدرت محلی است که نقشش را رابرت دنیرو بازی می‌کند. وی مظنون به قتل‌های اوسیج است. نقش «مالی کایل» همسر ارنست را نیز لیلی گلدستون بازیگر بومی ایفا می‌کند. در این نشست ماریان بوئر از تهیه‌کنندگان «قاتلان ماه کامل» و آدام سامنر دستیار کارگردان هم حضور داشتند. اسکورسیزی همچنین اطمینان داد که قصد دارد جزئیاتی از فرهنگ اوسیج و تصاویری حقیقی از آن زمان و مردم ارائه کند. قرار است «قاتلان ماه کامل» از ماه می ‌‌تا اواخر تابستان فیلم‌برداری شود. این پروژه قرار بود مارس ۲۰۲۰ شروع شود اما به دلیل شیوع کرونا ساخت آن به تعویق افتاد.

سومین اثر پروژه «همساز» منتشر شد گام سوم از اجرای پروژه «همساز» با هم‌نوازی تنبک و دف و با نوازندگی حمید قنبری و حسین رضایی‌نیا تنظیم و منتشر شد. این دو هنرمند به عنوان نوازندگان سازهای کوبه‌ای در گروه موسیقی شهناز فعالیت داشته‌اند که سومین قطعه از پروژه موسیقایی «همساز» به تجدید خاطره اجراهای این گروه موسیقی و پاسداشت یاد و خاطره استاد محمدرضا شجریان اختصاص دارد. پروژه موسیقایی «همساز» ایده‌ای برای جایگزینی رفاقت‌ها به جای رقابت‌ها و همچنین توسعه همدلی و هم‌اندیشی و صمیمیت در مسیر هم‌نوازی‌های موسیقایی است که توسط حمید قنبری، کارشناس و پژوهشگر موسیقی پیشنهاد و اجرا شد. تاکنون دو قطعه از این پروژه با حضور و نوازندگی حمید قنبری با پژمان حدادی و وحید اسداللهی با سازهای تنبک و ناقاره در قالب کلیپ‌های کوتاه تصویری در فضای مجازی منتشر شده است. گروه موسیقی شهناز متشکل از نوازندگان جوان، در سال ۱۳۸۷ توسط استاد محمدرضا شجریان بنیان نهاده شد و سرپرستی نوازندگان گروه را مجید درخشانی بر عهده داشت. حمید قنبری و حسین رضایی‌نیا به عنوان نوازندگان تنبک، دف و دایره با گروه شهناز همراه بوده‌اند. این گروه در حدود هفت سال، کنسرت‌های متعددی را در سراسر جهان اجرا کردند و در حقیقت آخرین اجراهای رسمی استاد شجریان با نام‌های رندان مست و مرغ خوشخوان همراه با این گروه انجام شد. استاد شجریان در آخرین اجرای خود همراه گروه شهناز در فستیوال قونیه به روی صحنه رفت.

«کلاس رانندگی» در جشنواره «سینما-سفر» هند درخشید فیلم کوتاه «کلاس رانندگی» به کارگردانی مرضیه ریاحی از جشنواره جهانی فیلم «سینما-سفر» هند سه جایزه گرفت. این جشنواره که در دو بخش آماتور و حرفه‌ای برگزار شد؛ در بخش حرفه‌ای سه جایزه به فیلم کوتاه ایرانی اهدا کرد. جایزه بهترین کارگردانی جشنواره به مرضیه ریاحی، جایزه بهترین تدوین به حسین نشاطی و جایزه بهترین فیلم‌نامه به مرجان ریاحی برای فیلم کوتاه «کلاس رانندگی» اهدا شد. جشنواره جهانی فیلم «سینما-سفر» هند ماه فوریه در شهر بمبئی برگزار شد.

انیمیشن «آنیما» آماده نمایش شد «آنیما» داستان فردی است که درگیر تفاوت‌هایش شده و در پذیرش خودِ واقعی‌اش مشکل دارد. محبوبه محمدزکی درباره شیوه شکل‌گیری ایده این انیمیشن توضیح داد: «آنیما» با یک ایده تصویری شروع شد و هدف، توسعه آن تصویر در فرم انیمیشن بود. در ادامه این فرم هم مفهوم و موضوع شکل گرفت. او ادامه داد: این فیلم به تفاوت انسان‌ها با یکدیگر اشاره دارد و بیشتر از بُعد فردی به این موضوع می‌پردازد. آنیما در مدت زمان 10 دقیقه و به‌صورت سه‌بُعدی تولید شده و بدون دیالوگ است. عوامل ساخت این انیمیشن عبارت‌اند از: نویسنده و پژوهشگر: محبوبه محمدزکی، الهه چراغی، کارگردان و تهیه‌کننده: محبوبه محمدزکی، صداگذار: بهروز شهامت، موسیقی: فراز تعالی، انیماتور: شهریار فراش بیرانوند، تهیه‌شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

ارسال نظر

 

آخرین اخبار