رویداد

تماس پوتین با اسد رؤسای جمهور روسیه و سوریه درباره روند صلح میان طرف‌های سوری در چارچوب کمیته قانون اساسی تلفنی گفت‌وگو کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، کرملین اعلام کرد، بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه او را در جریان مقدمه‌چینی برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه می‌گذاشت.

پاسخ به آمریکا، ‌به‌زودی ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس‌جمهوری ترکیه با شنیع‌دانستن نسل‌کشی خواندن کشتار ارامنه در جنگ جهانی اول از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا، از پاسخ ترکیه به این اقدام جو بایدن در روزها و ماه‌های آتی خبر داد. به گفته آقای کالین، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه قرار است دوشنبه درباره این موضوع در نشست هیئت وزیران صحبت کند.

اخراج یک دیپلمات ایتالیایی از سوی روسیه روسیه یک دیپلمات ایتالیا را اخراج کرد. بنا بر بیانیه مسکو، در واکنش به اقدامی مشابه از سوی ایتالیا، دیپلمات این کشور عنصر نامطلوب شناخته شده است.

ادامه دستگیری‌‌ها در ترکیه دادستان کل ترکیه اعلام کرد که ۵۳۲ نفر از جمله ۴۵۹ نفر از نیروهای مسلح را به اتهام ارتباط با جنبش «فتح‌الله گولن»، روحانی مخالف دولت دستگیر کرده است.

پذیرش متواضعانه شکست نخست‌وزیر ژاپن گفت که قصد دارد شکست‌های حزب حاکم در انتخابات میان‌دوره‌ای پارلمان را با فروتنی بپذیرد و اصلاحات لازم را انجام دهد. یوشیهیده سوگا، نخست‌وزیر ژاپن ‌‌گفت که سیاست دولتش درباره اولویت قرار‌دادن ویروس کرونا و واکنش به آن همچنان تغییر نخواهد کرد.

جاسوسی سبز بریتانیا از چین ریچارد مور، رئیس سرویس اطلاعات مخفی بریتانیا فاش کرد که عوامل کشورش در‌حال رصد بزرگ‌ترین آلوده‌کنندگان جهان به‌ویژه چین هستند تا اطمینان حاصل کنند آنها به تعهدات بین‌المللی خودشان در‌خصوص محیط زیست پایبند هستند.

سکوت سئول در برابر ترامپ روزنامه کوریا تایمز گزارش داد، دفتر مون‌جائه‌‌این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی هرگونه واکنش به انتقادات دونالد ترامپ، ‌رئیس‌جمهوری سابق آمریکا که رهبری و مهارت‌های مذاکره مون‌جائه‌‌این را زیر سؤال برده بود، نامناسب دانست.

واکنش رغد صدام به حادثه بیمارستان بغداد رغد صدام، دختر صدام در توییتی در واکنش به آتش‌سوزی بیمارستان ابن الخطیب بغداد، از سیاست‌مداران عراق به‌شدت انتقاد کرد. او در این توییت نوشت: تحقیقات درحال انجام است!! بسیاری جان خود را از دست دادند! حکام عراق تا کی زمین‌خورده باقی می‌مانند. من به خانواده‌های قربانیان تسلیت می‌گویم. انا لله و انا الیه راجعون.

انتقاد سناتور جمهوری‌خواه از عملکرد بایدن سناتور لیندسی گراهام در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا را به انجام اقدامات بی‌ثبات‌کننده در نزدیک به صد روز فعالیتش در کاخ سفید متهم کرد و گفت که عملکرد رئیس‌جمهوری آمریکا در حوزه اقتصاد تاکنون موفق نبوده است. سناتور گراهام همچنین سیاست خارجی بایدن را فاجعه توصیف کرد.

اظهار تمایل پاپ برای سفر به کره‌ شمالی اسقف ارشد کره جنوبی اعلام کرد پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان تمایل خود را برای دیدار از کره شمالی ابراز داشته و با مردم دو کره که از جنگ ۱۹۵۰ -۱۹۵۳ از هم جدا شده‌اند، اظهار همدردی کرده است.

تحویل جنگنده اف-۳۵ به اسرائیل رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که این رژیم سه جنگنده «اف-۳۵» جدید از آمریکا دریافت کرده است. بر اساس این گزارش، جنگنده‌های اف-۳۵ جدید در پایگاه هوایی «نواتیم» در صحرای نقب استقرار یافتند.

ارسال نظر

 

آخرین اخبار