کوتاه دیپلماسی

ادعای ‌‌آمریکا در مواجهه با نیروهای ایرانی در خلیج فارس ایلنا: نیروی دریایی آمریکا مدعی مواجهه با ایران شد. به گزارش بیزینس اینسایدر، نیروی دریایی آمریکا مدعی شد کشتی‌های جنگی آمریکا و ایران در اوایل این ماه میلادی در خلیج فارس با یکدیگر برخورد داشتند. ناوهای آمریکایی سعی کرده‌اند از طریق پیام‌های رادیویی و به‌صدا‌درآوردن بوق‌ها از بروز اتفاق جلوگیری کنند، اما کشتی‌های ایرانی همچنان به ادامه مانور و حرکات خود در اطراف ناو آمریکایی ادامه می‌‌دادند.

در نشست رؤسای هیئت‌های 3 کشور در وین ایران، روسیه و چین خواستار لغو یکجای تحریم‌ها شدند ایسنا: در آستانه از‌سرگیری نشست‌های کمیسیون مشترک برجام در وین، دیروز نشست سه‌جانبه هماهنگی میان رؤسای هیئت‌های ایران، روسیه و چین در محل‌ نمایندگی دائم ایران در وین برگزار شد. در این نشست، طرف‌ها ضمن مروری بر آخرین وضعیت گفت‌وگوها، در‌خصوص بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و لغو تحریم‌های این کشور علیه ایران، خواستار لغو یکجای تحریم‌های آمریکا به‌عنوان یک شرط ضروری برای بازگشت این کشور به برجام شدند. رؤسای هیئت‌های جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین اشتراک نظر کامل سه هیئت و ضرورت تداوم رایزنی و هماهنگی جدی به صورتی منظم و مستمر میان سه کشور در این مذاکرات را مورد تأکید قرار دادند.

دیدارهای ظریف با الاعرجی، حکیم، عبدالمهدی و المالکی ایسنا: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز گذشته و در ادامه دیدار با مقامات عراقی، با قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق دیدار و گفت‌وگو کرد. وزیر امور خارجه در این دیدار روابط عمیق دو کشور در حوزه‌های مختلف دوجانبه و منطقه‌ای را با اهمیت ارزیابی و به نفع ثبات و امنیت در منطقه دانست. در این دیدار طرف عراقی نیز ضمن ابراز خرسندی از نتایج گفت‌وگوهای ظریف با مقامات کشورش، بر ضرورت استمرار و تبادل دیدار مسئولان دو کشور تأکید کرد. خطر تروریسم در منطقه و نیاز به همکاری منطقه‌ای برای تقابل با آن، اجرای مصوبه مجلس عراق درخصوص خروج نیرو‌های نظامی آمریکایی از عراق و تأکید بر ادامه حمایت و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران از عراق از دیگر موضوعات مورد گفت‌وگوی محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق، در این دیدار بود. ظریف دیروز همچنین به‌طور جداگانه با سید‌عمار حکیم، رئیس ائتلاف العراقیون و حکمت ملی، عادل عبد‌المهدی، نخست‌وزیر سابق و نوری المالکی، نخست‌وزیر اسبق و رئیس ائتلاف دولت قانون، دیدار و گفت‌وگو کرد. در دیدارهای انجام‌شده، طرف‌های عراقی با اشاره به اهمیت روابط عمیق دو کشور، گسترش همکاری‌های فی‌مابین در حوزه‌های مختلف و به نفع مردم دو کشور را مورد تأکید قرار دادند. وزیر امور خارجه در این دیدار بر ثبات و استقرار عراق و حفظ تمامیت ارضی آن تأکید و بر نقش سازنده عراق قوی و متحد در منطقه تصریح کرد.

رئیس هیئت مذاکره‌کننده روس: نشست روسیه، ایران و چین مفید بود ایسنا: نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی نشست سه‌جانبه هیئت‌های مذاکره‌کننده ایران، روسیه و چین در وین را مفید و پربار ارزیابی کرد. میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «هیئت‌های چین، ایران و روسیه امروز پیش از نشست کمیسیون مشترک برجام دیدار کردند. ما یادداشت‌ها را مقایسه و درخصوص مسیر پیش‌رو برای احیای کامل توافق هسته‌ای تبادل‌ نظر کردیم». وی در ادامه تأکید کرد نشست مفیدی بود.

کاخ سفید: اسرائیل را در جریان مذاکرات وین قرار می‌دهیم ایسنا: سخنگوی کاخ سفید گفت دولت آمریکا در جریان سفر تعدادی از مقامات امنیتی صهیونیستی به واشنگتن، آنها را در جریان مذاکرات وین قرار خواهد داد. جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، شامگاه جمعه در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا مقامات دولت در دیدارهای پیش‌رو با مقامات صهیونیستی درباره تلاش‌ها برای بازگرداندن توافق هسته‌ای صحبت می‌کنند، قاطعانه جواب داد: بله. بنا بر گزارش وب‌سایت کاخ سفید، جن ساکی در‌این‌باره گفت: به‌طور قطع آنها را در جریان می‌گذاریم. من اطمینان دارم این بخشی از گفت‌وگوها در جریان این سفر خواهد بود. ما به‌طور مرتب به اسرائیل درباره وضعیت مذاکرات اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

ارسال نظر

 

آخرین اخبار