دریچه

معرفی فیلم‌های بخش جلوه‌گاه شرق جشنواره جهانی فجر بخش رقابتی جلوه‌گاه شرق در سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر شاهد رقابت ۲۲ فیلم بلند و کوتاه ایرانی و خارجی خواهد بود. در فهرست فیلم‌های بلند این بخش، سه فیلم سینمایی «سیارک» به کارگردانی مهدی حسینی‌وند، «صحنه‌زنی» به کارگردانی علیرضا صمدی و «افسانه بناسان، غول چراغ جادو» به کارگردانی حبیب احمدزاده سینمای ایران را نمایندگی می‌کنند. در کنار این سه فیلم، فیلم‌های «۲۰۰ متر» ساخته امین نایفه از اردن، «در کنار دریا» ساخته آکیو فوجی موتو از ژاپن، «آنیما» ساخته چاو جینلینگ از چین، «من به آتش می‌زنم» ساخته لی‌تای گیوم از کره جنوبی، «در میان سایه‌ها» ساخته اردم تپه‌گز از ترکیه، «سگ‌ها دیشب نخوابیدند» ساخته رامین رسولی از افغانستان، «به زیر آسمان و زمین» ساخته روی عریضه از لبنان، «سلمی» ساخته یوسف البلوشی از عمان و «جاده‌ای به بهشت» ساخته باقیت موکول و دستان ژاپار اولو از قرقیزستان در بخش جلوه‌گاه شرق به رقابت می‌پردازند. در فهرست فیلم‌های کوتاه راه‌یافته به بخش جلوه‌گاه شرق این دوره از جشنواره، دو فیلم «واداشته» به کارگردانی سیاوش گرجستانی و «من ایرانی‌ام» به کارگردانی علیرضا کاویان‌راد از ایران حضور دارند. در بخش فیلم‌های کوتاه خارجی، «دهکده رهاشده» به کارگردانی مریم کاپانادزه از گرجستان،‌ «آنیا» ساخته لطیف لطیف‌سوی از جمهوری آذربایجان، «گرازها» ساخته غلامرضا جعفری از افغانستان، «رفاه کودکان» ساخته هونگ یئون از کره جنوبی، «لعل» ساخته گوکالپ گونن از ترکیه، «شب‌های نانتونگ» ساخته لئوپولد دو ولف و اما کیان ژو از چین، «کوهستان سرخ» ساخته کمل حرب از لبنان و «بیت‌لحم ۲۰۰۱» ساخته ابراهیم هندل از فلسطین نیز به رقابت می‌پردازند. سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از ۵ تا ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما در تهران برگزار می‌شود.

اکران مجدد «یلدا» با بازگشایی سینماها در فرانسه هم‌زمان با بازگشایی سالن‌های سینما در فرانسه، «یلدا» سومین ساخته بلند مسعود بخشی پس از ماه‌ها تعطیلی سینماها، برای دومین بار روی پرده رفت. طبق اعلام دست‌اندرکاران این فیلم، همچنین با توجه به موفقیت این فیلم در کسب نظر مثبت منتقدین و مخاطبان فرانسوی، جشنواره فیلم «جمعی» که به نمایش موفق‌ترین آثار سینمایی که اکتبر گذشته اکران آنها به دلیل تعطیلی اجباری سینماها قطع شد برگزار می‌شود، این فیلم را برای بخش مسابقه انتخاب کرده است. این جشنواره از ١١ تا ١٩ ژوئن (٢١ تا ٢٩ خرداد) با هدف حمایت از سینما و پخش‌کنندگان مستقل در سالن‌های مستقل سینما در سراسر فرانسه برگزار می‌شود. در بخش مسابقه این جشنواره تنها 10 فیلم انتخاب شده‌اند و «یلدا» در کنار 9 فیلم منتخب «یک مرد تاریکِ تاریک» (عدلخان یرژانف)، «نوجوانی» (کریستیان لیفشیتز)، «در باغ ابدی» (تاتسوشی امری)، «جوزپ» (د.اورل)، «میکل آنژ» ( آندری کنچالوفسکی)، «کشوری که آرام می‌ماند» (دوید دو فرنس)، «یک زندگی مخفی» (آیتور آرگی)، «کودک رؤیایی» (رافائل ژوکولو) و «نهنگ و حلزون» (انیمیشن) برای دریافت جایزه بهترین فیلم رقابت می‌کنند. «یلدا» به تهیه‌کنندگی علی مصفا و مؤسسه هنری مستقل بن‌گاه (‌مسعود و محمود بخشی) محصول مشترک ایران، فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ، سوئیس و لبنان است. این فیلم علاوه بر نامزدی جایزه لومیر و خرس بلورین برلین ٢٠٢٠ جوایز متعددی از جمله جایزه بزرگ جشنواره ساندنس آمریکا، جایزه بهترین فیلم‌نامه جشنواره جهانی بارسلون، جایزه بزرگ سینمای مجله ال، جایزه بهترین فیلم‌نامه جشنواره جهانی صوفیه، جایزه بهترین کارگردانی جشنواره آنتالیا، جایزه ویژه جشنواره واشنگتن و... را کسب کرده و اکران آن همچنین در کشورهای آمریکا، اسپانیا، بلژیک و سوئیس ادامه دارد.

فراخوان دوازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران منتشر شد هرام درخشان، رئیس دوازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران از برگزاری این رویداد در تابستان ۱۴۰۰ خبر داد و افزود: با توجه به توقف یک‌ساله جشن به علت پاندمی کرونا، آثار تولیدشده در سال ۱۳۹۸ نیز در این دوره پذیرفته خواهند شد. او اظهار کرد: از مستندسازان سینمای ایران برای شرکت در این آیین دعوت می‌شود نسبت به ثبت‌نام در پایگاه اینترنتی جشن به نشانی www.idiaward.com اقدام کنند. درخشان تصریح کرد: مستندسازان در سه بخش مستند کوتاه، نیمه‌بلند و بلند از تاریخ اول تا ۱۹ خردادماه فرصت ثبت‌نام برای حضور در این رویداد دارند. دوازدهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران که سال گذشته به علت همه‌گیری کرونا برگزار نشد، مردادماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

ارسال نظر

 

آخرین اخبار