خبر

روحانی با اشاره به روند بررسی صلاحیت‌ها: خدا نکند مردم حس کنند می‌خواهیم برای آنها تصمیم بگیریم ایسنا: رئیس‌جمهور روز گذشته در جلسه هیئت دولت گفت: ما از تصمیمی که از سوی شورای نگهبان گرفته شده، عصر روز دوشنبه مطلع شدیم و شب صریح‌تر برای ما روشن و واضح شد و معلوم شد که چه کسانی مدنظر هستند. برای خیلی از سیاسیون و ما این‌گونه بود که دلمان می‌خواست شرایط به گونه‌ای می‌شد که فرصت بیشتری می‌دادند و افراد دیگری هم اضافه می‌شدند؛ چراکه مبانی انتخابات و اصل آن رقابت است و اگر این جان را از انتخابات بگیریم چیزی در کالبد انتخابات نمی‌ماند. حسن روحانی با تأکید بر اینکه دولت در این زمینه کار زیادی نمی‌توانست انجام دهد، عنوان کرد: من نسبت به اصل ۱۱۳ قانون اساسی حتما متذکر هستم و اشکال دارم. منتها ما هر وقت اصل ۱۱۳ را به شورای نگهبان می‌نویسیم آنها تفسیر خودشان را دارند و می‌گویند نمی‌توانید در این زمینه تذکر بدهید. او افزود: من روز سه‌شنبه به ناچار درباره‌ این موضوع به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و آنچه را در ذهنم بود به ایشان انتقال دادم، حالا ایشان هرچه مصلحت می‌دانند و بنا به مصالح کشور مردم تصمیم خواهند گرفت؛ البته آقا در این موارد کمتر وارد می‌شوند اما به هرحال مواردی هم بوده که ورود پیدا کرده‌اند و از حکم حکومتی خود استفاده کرده‌اند. در هر حال این موضوع مربوط به همه مردم است و ما هم درخواست و تقاضایمان را از ایشان انجام داده‌ایم که اگر صلاح می‌دانند اقدام کنند. روحانی گفت: این مسئله برای ما بسیار مهم است چراکه ما نمی‌توانیم صندوق آرا را رها کنیم. اگر نظام تاکنون حفظ شده به خاطر همین صندوق رأی و حضور و فداکاری مردم بوده است. من از همه مردم خواهش می‌کنم در سراسر کشور این مسئله مهم را مدنظر قرار دهند. اگر سؤالی در ذهن مردم شکل گرفته ما باید به آن سؤال که با زبان و قلم بیان می‌کنند بتوانیم پاسخ دهیم، چون هدف مهم ما این است که این نظام، وحدت، انسجام، قدرت و امنیت ملی را حفظ کنیم و این اصل را نباید ما فراموش کنیم.

حزب مردم‌سالاری: از هیچ کاندیدایی حمایت نمی‌کنیم شرق: حزب مردم‌سالاری در پی اعلام نتیجه بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان و عدم احراز صلاحیت نامزدهای معرفی‌شده از سوی جبهه اصلاحات ایران بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است: بی‌شک هدف حزب مردم‌سالاری و همچنین کاندیداهای طیف‌های مختلف سیاسی از حضور در عرصه انتخابات این بود که سلایق مختلف در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری، امکان حضور داشته باشند و خود را در معرض قضاوت مردم قرار دهند تا به افزایش مشارکت مردم منجر شود. حزب مردم‌سالاری علی‌رغم آنکه تمایل به قهر با صندوق‌های رأی ندارد و بدون آنکه به‌ دنبال تحریم انتخابات باشد اعلام می‌کند در انتخابات پیش‌رو از هیچ نامزدی حمایت نخواهد کرد و اعلام می‌دارد که حزب مردم‌سالاری با هرگونه خشونت‌ورزی هم مخالف است و اعتقاد دارد در سایه نظم و امنیت و قانون‌گرایی، می‌توان در جهت تحقق مطالبات مردم گام برداشت تا به‌ مرور زمان شاهد تثبیت جایگاه تحزب در کشور و همچنین امکان رقابت آزادانه همه سلایق سیاسی در انتخابات فراهم شود.

حمایت مجلس از اقدام شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها مهر: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی با امضای بیانیه‌ای از اقدام شورای نگهبان در بررسی دقیق صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی حمایت کردند. روز سه‌شنبه نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام شد. پرونده داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری حدود ۱۰ روز در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت. علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، محمود احمدی‌نژاد و مسعود پزشکیان از داوطلبان شاخصی بودند که صلاحیت آنها از سوی شورای نگهبان احراز نشده است.

ارسال نظر

 

آخرین اخبار