خبر

گوشت مرغ رکورددار رشد قیمت در فروردین‌ شد ایرنا: بررسی آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد با توجه به روند افزایش قیمت کالاهای اساسی در یک سال گذشته، در فروردین سال ۱۴۰۰ گوشت مرغ تازه با ۱۲۱.۳ درصد بیشترین افزایش قیمت را داشته است. بررسی آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در یک ماه منتهی به فروردین سال ۱۴۰۰، قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه به‌طور میانگین ۲۴‌هزار‌و ۶۹۷ تومان شد که نسبت به مدت مشابه در فروردین‌ سال ۹۹ با قیمت ۱۱‌هزارو ۱۵۸ تومان، بیش از ۱۲۱.۳ درصد رشد داشته است. بنا بر این گزارش، قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی (مخلوط) به‌طور میانگین ۱۳۰‌هزار‌و ۶۷۷ تومان شد که نسبت به مدت مشابه فروردین ۹۹ با قیمت ۹۲‌هزارو ۸۳ تومان، حدود ۴۱.۹ درصد رشد را نشان می‌دهد. قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله در فروردین‌ امسال به‌طور میانگین ۱۱۲‌هزار‌و ۵۰۵ تومان شد که نسبت به مدت مشابه فروردین‌ سال ۹۹ با قیمت ۷۵‌هزار‌و ۷۸۶ تومان، رشد ۴۸.۵‌درصدی داشته است. همچنین در فروردین‌ قیمت هر کیلوگرم برنج پاکستانی باسماتی (درجه‌ یک) ۲۴‌هزار‌و ۵۲۷ تومان، برنج تایلندی (غیر از هومالی) ۱۴‌هزار‌و ۳۳۵ تومان، برنج طارم اعلا ۳۴‌هزار‌و ۸۹۱ تومان و برنج داخلی هاشمی درجه یک ۳۳‌هزار‌و ۶۹۷ تومان شد که نسبت به مدت مشابه فروردین سال گذشته، به ترتیب حدود ۹۶.۳ درصد، ۹۰.۱ درصد، ۴۶.۳ درصد و ۴۳ درصد رشد نشان می‌دهد. بر پایه این آمارها، متوسط قیمت هر کیلوگرم شکر سفید در فروردین سال ۱۴۰۰ حدود ۱۱‌هزار‌و ۹۱۲ تومان شد که نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ با قیمت شش‌هزار‌و ۴۵۱ تومان، حدود ۸۴.۷ درصد رشد را نشان می‌دهد. بر اساس آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، در فروردین سال ۹۹ قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله ۷۵‌هزارو ۷۸۶ تومان، گوشت گوسفندی (مخلوط) ۹۲‌هزارو ۸۳ تومان، گوشت مرغ تازه ۱۱‌هزارو ۱۵۸ تومان، برنج پاکستانی باسماتی (درجه یک) ۱۲‌هزار‌و ۴۹۴ تومان، برنج تایلندی (غیر از هومالی) هفت‌هزار‌و ۵۳۹ تومان، برنج طارم اعلا ۲۳‌هزار‌و ۸۴۸ تومان، برنج داخلی هاشمی درجه یک ۲۳‌هزار‌و ۵۷۱ تومان و شکر سفید شش‌‌هزار‌و ۴۵۱ تومان بوده است.

روزهای سبز بورس ادامه می‌یابد؟ شرق: شاخص کل در بازار بورس روز گذشته (یکشنبه، نهم خرداد) ۱۷‌هزار‌و ۳۷۷ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک‌میلیون‌و ۱۵۶ هزار واحد رسید. بر پایه معاملات دیروز، بیش از هفت‌میلیارد‌و ۵۰۳ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۵۸‌هزار‌و ۶۳۲ میلیارد ریال داد‌و‌ستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۹۳ واحد کاهش به ۳۸۵‌هزار‌و ۵۳۶ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با ۶۰ واحد افت به ۲۴۸‌هزار‌و ۷۹۹ واحد رسید. شاخص بازار اول ۱۵‌هزار‌و ۹۵۴ واحد و شاخص بازار دوم ۲۴‌هزار‌و ۶۱ واحد افزایش داشتند. علاوه بر این در بین همه نمادها، نماد فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با دوهزار‌و ۷۷۳ واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با هزار‌و ۶۴۴ واحد، شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) با هزار‌و ۳۴۴ واحد، معدنی و صنعتی گل‌گهر (کگل) با هزار‌و ۲۷۰ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس (فارس) با هزار واحد، نفت و گاز پتروشیمی تأمین (تاپیکو) با ۹۳۳ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با ۹۲۷ واحد، شرکت سرمایه‌گذاری غدیر (وغدیر) با ۸۲۵ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شنبدر) با ۶۸۶ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با ۶۸۶ واحد و پالایش نفت تهران (شتران) با ۶۵۳ واحد، تأثیر مثبت بر شاخص بورس داشتند. دیروز همچنین شاخص فرابورس نیز نزدیک به ۱۰۹ واحد افزایش داشت و روی کانال ۱۷‌هزار‌و ۸۴۱ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار یک‌میلیارد‌و ۹۷۶ میلیون برگه سهم به ارزش ۲۸‌هزار‌و ۸۳۶ میلیارد ریال دادوستد شد. حالا پرسش اصلی درباره بازار سرمایه ایران این است که آیا این روند صعودی و سبز‌شدن بازار در دو روز ابتدایی هفته، ادامه پیدا می‌کند یا اینکه همچنان بورس در اصلاح و روند نزولی باقی خواهد ماند؟

صندوق جسورانه فرهنگ و هنر به فرابورس می‌آید ایرنا: مدیرعامل فرابورس ایران از اخذ موافقت اصولی تأسیس نخستین صندوق سرمایه‌‎گذاری حوزه فرهنگ و هنر در بازار سرمایه خبر داد و گفت: هدف اصلی این صندوق، سرمایه‌گذاری در اوراق مالکیت اشخاص حقوقی با موضوع فعالیت در زمینه صنایع خلاق، فرهنگ‌بنیان، گردشگری و فناوری اطلاعات و ارتباطات است. «امیر هامونی» با اشاره به اینکه درخواست تأسیس نخستین صندوق سرمایه‌‎گذاری حوزه فرهنگ و هنر از طرف فعالان این حوزه به دبیرخانه کمیته بررسی صندوق‌های جسورانه و خصوصی در فرابورس ایران ارائه شده است، گفت: پس‌ از آن تقاضای تأسیس صندوق سرمایه‎‌گذاری حوزه فرهنگ و هنر که از نوع صندوق‌های جسورانه است، در این کمیته طرح و بررسی شد. وی در تشریح آخرین وضعیت اخذ مجوز این صندوق افزود: پس از اعمال نظرات کمیته بررسی صندوق‌های جسورانه و خصوصی در فرابورس، درخواست موافقت اصولی تأسیس این صندوق سرمایه‌‎گذاری به سازمان بورس ارسال شد که این نهاد نیز موافقت اصولی خود را مبنی بر تأسیس آن اعلام کرد. هامونی سرمایه نخستین صندوق سرمایه‌‎گذاری حوزه فرهنگ و هنر را هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: بر اساس موافقت اصولی اعطاشده از سوی سازمان بورس، ۲۰ درصد از این مبلغ در زمان تأسیس به‌ صورت نقدی تأدیه خواهد شد. مدیرعامل فرابورس ایران در تشریح بیشتر نحوه سرمایه‌گذاری صندوق مذکور توضیح داد: یکی از رشته‌های موضوع سرمایه‌گذاری صندوق، صنایع خلاق است که این رشته طیف وسیعی از حوزه‌های فرهنگی و هنری شامل تبلیغات، معماری، طراحی، مد، فیلم (سینما)، موسیقی، عکاسی، هنرهای نمایشی، نشر و بازی‌های رایانه‌ای و... را در‌بر می‌گیرد. به گفته او، تاکنون حدود ۱۲ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه با مجموع سرمایه هفت‌هزار‌و ۷۵۰ میلیارد ریال در فرابورس ایران پذیره‌نویسی شده است و سه صندوق دیگر نیز در حال تکمیل مدارک جهت اخذ مجوز پذیره‌نویسی هستند. سرمایه‌گذاری جسورانه یکی از حلقه‌های اصلی و عوامل کلیدی پیشرفت نوآوری، بهبود بهره‌وری و رشد اقتصادی در کشورهاست که اکنون به‌عنوان منبع تأمین مالی شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان در جهان مطرح‌ شده است. در واقع سرمایه‌گذاری جسورانه یک مدل سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای نوپا و شرکت‌های کوچک با پتانسیل رشد بلندمدت به‌شمار می‌رود که منبع بسیار مهمی برای راه‌اندازی کسب‌وکارهایی است که توان دسترسی به منابع تأمین مالی رایج مانند بانک را ندارند. از سوی دیگر، این منابع مالی که از سمت سرمایه‌گذاری جسورانه فراهم می‌شود، ریسک زیاد و به‌ تبع آن بازدهی مورد انتظار بالایی را برای سرمایه‌گذار به دنبال دارند. فرابورس پرچم‌دار ورود این ابزار مالی به بازار سرمایه بوده و در سال ۹۵ اولین صندوق جسورانه از طریق فرابورس وارد بازار سرمایه شد. تا به امروز نیز این بازار میزبان ۱۲ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه بوده که در حوزه‌های مختلفی نظیر فناوری اطلاعات و ارتباطات، تجارت الکترونیک، صنایع فناوری‌های مالی، زیست‌فناوری، سلامت و‌... فعال هستند.

ارسال نظر

 

آخرین اخبار