خبر

‌۷۰ هزار مبتلا به «ام‌اس » در ایران ایسنا: رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات انجام‌شده از سوی وزارت بهداشت در حوزه بیماری ام‌اس، گفت: «در دهه‌های اخیر شیوع بیماری ام‌اس در کشور به‌ویژه در مناطق شهری افزایش یافته است. دکتر مهدی شادنوش با اشاره به وضعیت بیماران ام‌اس در کشور، گفت: بر‌اساس آمار ثبت‌شده در سامانه بیماران خاص معاونت درمان وزارت بهداشت تا امروز 70 هزار بیمار مبتلا به‌ ام‌اس در کشور برآورد شده است. او با بیان اینکه شیوع بیماری ام‌اس همچنان با نسبتی ۲.۵ برابری در زنان بیش از مردان بوده و بیشتر در سنین ۲۰ تا ۴۵ سال است، گفت: «متوسط شیوع این بیماری بر‌اساس آمارهای جهانی به میزان ۱۱۲ نفر به ازای هر صد هزار نفر جمعیت بوده و میزان بروز آن نیز ۵.۲ به ازای هر صد هزار نفر جمعیت است. البته این نسبت در کشورهای مختلف متفاوت است. در ایران نیز شیوع ام‌اس معادل ۸۷ بیمار به ازای هر صد هزار نفر جمعیت بوده و کشورمان از نظر شیوع ام‌اس در شمار کشورهای با شیوع بالا محسوب می‌شود. در‌عین‌حال باید توجه کرد که در دهه‌های اخیر شیوع بیماری ام‌اس در کشور به‌خصوص در مناطق شهری افزایش یافته است. این مسئله اهمیت تشخیص و کنترل بیماری در جوانان و میان‌سالان را با توجه به شیوع متوسط تا بالای این بیماری در کشور نشان می‌دهد».

ممنوعیت سفر در تعطیلات نیمه خرداد شرق: دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا اعلام کرد: به منظور پیشگیری و جلوگیری از بازگشت شرایط صعودی بیماری با در‌نظر‌گرفتن فاصله زمانی کمتر از دو هفته به انتخابات آتی و بدون توجه به رنگ‌بندی‌ها، سفر بین‌استانی از ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشنبه 12 خرداد تا ساعت ۱۲ ظهر روز دوشنبه 17 خرداد ممنوع است. دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا، در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی و رئیس سازمان صدا‌و‌سیما خواستار تسریع در اجرای بند ۱ مصوبات هفتاد‌و‌یکمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا، درخصوص ممنوعیت سفر بین‌استانی در تعطیلات نیمه خرداد شد. براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، متن بند ۱ مصوبات آخرین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا که روز شنبه هشتم خرداد جاری برگزار شد، به شرح زیر است: «با توجه به شرایط شکننده کشور بعد از گذر از پیک چهارم و افزایش شاخص بستری در برخی از استان‌های جنوبی و همچنین پیش‌بینی رشد مسافرت در روزهای تعطیل نیمه خرداد، به منظور پیشگیری و جلوگیری از بازگشت شرایط صعودی بیماری و مدیریت موضوع با درنظر‌گرفتن فاصله زمانی کمتر از دو هفته به انتخابات آتی، موضوع بررسی و مقرر شد که سفر بین‌استانی از ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشنبه 12 خرداد لغایت ساعت ۱۲ ظهر روز دوشنبه مورخ ۱۷ خرداد ممنوع باشد (بدون توجه به رنگ‌بندی‌ها). همچنین برابر طرح هوشمند مدیریت محدودیت‌ها برای ورود خودروهای غیربومی به شهرهای قرمز و نارنجی جریمه‌ها اعمال خواهد شد و برای شهرهای زرد، صرفا در طول این بازه زمانی نیز جریمه ۵۰۰ هزار‌تومانی برای یک بار اعمال خواهد شد. در ادامه مصوبه آمده است نیروی انتظامی موظف است نسبت به اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم برای تحقق این مصوبه اقدامات ضروری را اجرائی کند.

‌‌فوت بیش از ۴۰۰ راننده تاکسی بر اثر کرونا در تهران ایلنا: «محمد روشنی»، مدیر‌عامل سازمان تاکسی‌رانی شهرداری تهران، در پاسخ به این پرسش که چرا برچسب‌گذاری نرخ کرایه‌ها در سال جدید با گذشت بیش از یک ماه از افزایش قیمت‌ها هنوز اعمال نشده است؟ گفت: بیش از ۴۰ هزار برچسب در سطح شهر و در بین تاکسی‌های خطی و گردشی نصب شده است و مابقی آن تا پایان هفته نصب خواهد شد. روشنی در پاسخ به اینکه مبنای محاسبه قیمت تاکسی‌های گردشی به چه صورت است؟ گفت: تاکسی‌های گردشی به ازای هر کیلومتر پیمایش دو هزار تومان دریافت می‌کنند و باقی براساس متراژ است. مبنای محاسبه این کیلومتر براساس یک فرمول ریاضی است. مدیر‌عامل سازمان تاکسی‌رانی در واکنش به اینکه اما سازوکار اعمال قیمت برای مسافران روشن نیست، آنها چطور باید در جریان قیمت‌ها قرار گیرند، اظهار کرد: محاسبه قیمت در مسیرهای مختلف و نقاط مختلف، در مسیرهای پرتردد و کم‌تردد، مسیرهای خطی و گردشی با همدیگر متفاوت است. او گفت: در تهران بیش از سه میلیون نفر در روز با تاکسی‌ جابه‌جا می‌شوند و رقم بسیار بالایی است. ‌او گفت: اگر محاسبه کنیم، آمار رانندگان فوت‌شده‌ای که پروانه تاکسی‌رانی دارند و آمار رانندگانی که از پروانه بهره‌برداری آنها گذشته و آن را تمدید نکردند، بیش از ۴۰۰ نفر فوتی داشته‌ایم و می‌طلبد که به مسئله واکسیناسیون رانندگان تاکسی عنایت ویژه شود. روشنی افزود: التماس و خواهش می‌کنم که به قشر رانندگان تاکسی نیز توجه شود؛ چرا‌که هیچ قشری به اندازه رانندگان تاکسی تلفات نداده است و مظلوم واقع شده‌اند.

ارسال نظر

 

آخرین اخبار