کوتاه دیپلماسی

روزنامه اسرائیلی مدعی شد نتانیاهو اطلاعات حساس درباره ایران را به بنت نداد یک روزنامه‌ اسرائیلی تأکید کرد نخست‌وزیر پیشین اسرائیل اطلاعات حساس در رابطه با مسائل مهم از‌جمله پرونده ایران را به نخست‌وزیر جدید این رژیم نداده است. به گزارش ایسنا، به نقل از العربی الجدید، روزنامه یدیعوت آحارنوت روز چهارشنبه در گزارشی نوشت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، به‌طور عامدانه تنها به مدت نیم‌ساعت با نفتالی بنت، نخست‌وزیر جدید، جلسه‌ای برگزار کرد تا اطلاعات حساس در‌خصوص مسائل و پرونده‌های مهم را به وی ندهد. این روزنامه نوشت: غیرمعقول است که یک جلسه نیم‌ساعته برای انتقال تمام مسائلی که بنت باید درخصوص پرونده ایران و راهبرد نتانیاهو در این زمینه بداند، کافی باشد. در این گزارش آمده است که نتانیاهو اطلاعات درخصوص دیدارش با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را نیز به نفتالی بنت نداده است. این روزنامه همچنین آورده که بنیامین نتانیاهو درباره روابطش با عربستان و محمد بن‌سلمان و امارات و محمد بن‌زاید نیز اطلاعاتی به نخست‌وزیر جدید نداده است. در بخش دیگر این گزارش، تأکید شده که نتانیاهو درخصوص روابط با اردن و تماس‌هایش با جنبش حماس درباره آتش‌بس نیز مطلبی در اختیار بنت قرار نداده است.

حمایت بایدن از سازوکار مالی سوئیس برای تجارت با ایران ایلنا: ایگنازیو کاسیس، وزیر خارجه سوئیس، بعد از دیدار رئیس‌جمهوری این کشور با جو بایدن، همتای آمریکایی خود، در حاشیه نشست ناتو، گفت بایدن بر حمایت خود از تسریع روند صدور مجوز نقل‌و‌انتقالات مالی برای تجارت اقلام بشردوستانه با ایران در چارچوب سازوکار مالی سوئیس تأکید کرده است. وی که در کنفرانس مطبوعاتی صحبت می‌کرد، افزود: «مشکل این‌ است که ساز‌و‌کار مالی بشردوستانه سوئیس برای تجارت با ایران به اندازه کافی مورد استفاده قرار نگرفت؛ چون نقل‌و‌انتقالات مالی، مستلزم کسب مجوز از آمریکاست». کاسیس افزود به اعتقاد وی آمریکا اکنون در حال شتاب‌بخشی به تصمیم‌های خود برای کمک به فعالیت کامل کانال مالی سوئیس است.

پیشنهاد اردوغان برای همکاری با ایران و روسیه در بازسازی قره‌باغ حمایت اردوغان از همکاری شش‌جانبه در قره‌باغ ایسنا: رئیس‌جمهور ترکیه گفت برای بازسازی منطقه قره‌باغ خواستار همکاری شش‌جانبه‌ای با حضور ایران و سایر بازیگران مربوطه است. به گزارش خبرگزاری تاس، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، در نشست خبری مشترک با الهام علی‌اف، همتای خود از جمهوری آذربایجان گفت: «ما پیشنهاد داده‌ایم در قالب شش‌جانبه‌ای با حضور روسیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و ایران برای بازسازی قره‌باغ همکاری کنیم. ما خواهان توسعه این منطقه بر اساس این چارچوب هستیم». وی در ادامه تأکید کرد ترکیه و جمهوری آذربایجان متعهد به توسعه قره‌باغ هستند. اردوغان همچنین تصریح کرد: «پایان خصومت‌ها در قره‌باغ فرصت همکاری‌های بین دولتی در منطقه را ایجاد کرده است. ارمنستان نیز باید از این فرصت برای ساختن یک آینده مشترک استفاده کند».

ارسال نظر

 

آخرین اخبار