ندا شهسواری:

می‌توانم تا المپیک 2024 در تیم ملی پینگ‌پنگ ایران باشم

شرق: اردوی تیم ملی پینگ‌پنگ زنان در ‌حالی چند‌روزی است آغاز شده که ندا شهسواری، بازیکن اصلی این تیم در آن حضور ندارد. دلیل غیبت بانوی برتر پینگ‌پنگ ایران در این اردو، ابتلای او به ویروس کروناست. این برای دومین بار طی چند ماه گذشته است که تست کرونا شهسواری مثبت می‌شود. برخلاف دفعه قبل اما ندا حال عمومی خوبی دارد و جای نگرانی نیست. به‌احتمال‌زیاد او از هفته آینده به جمع اردونشینان اضافه می‌شود تا تمریناتش را برای شرکت در رقابت‌های قهرمانی 2021 آسیا از سر بگیرد. کاپیتان تیم ملی پینگ‌پنگ درباره ابتلای دوباره‌اش به کرونا به «شرق» می‌گوید: «چند روز پیش به پیست دوومیدانی رفتم تا قدری بدوم و تمرین بدنسازی انجام دهم اما وقتی به خانه برگشتم، دیدم کسل شدم و ضعف دارم. بلافاصله تست دادم که مثبت شد. پیستی که رفتم خیلی شلوغ شد و به‌جز ورزشکاران، افردا عادی هم در آن تمرین می‌کنند. خودم فکر می‌کنم آنجا مبتلا شدم. با‌این‌حال خدا را شکر این‌بار حالم خوب است و مشکلی ندارم. فقط گلویم یک مقدار درد می‌کند. دفعه قبل آبان‌ماه بود که کرونا گرفتم و همه‌جوره درگیر شدم. نزدیک به دو ماه حس چشایی و بویایی نداشتم. آخر هفته می‌روم تست می‌دهم که اگر مثبت شد، به اردو بروم. البته در همین دو هفته‌ای هم که کرونا داشتم، هم در خانه تمرینات بدنسازی‌ام را انجام دادم و هم تمرینات پینگ‌پنگ. ما در خانه‌مان یک سالن کوچک و دستگاه توپ‌انداز داریم».
مسابقه انتخابی تیم ملی پینگ‌پنگ بانوان برای مسابقات قهرمانی آسیا چندی‌پیش برگزار شد و ندا شهسواری، مهشید اشتری، شیما صفایی و مریم فرعی به‌عنوان نفرات اعزامی به این رقابت‌ها معرفی شدند. تنها بانوی المپیکی پینگ‌پنگ ایران که سابقه زیادی از شرکت در این رویداد دارد، خوش‌بین است که تیم کشورمان در این دوره از مسابقات بتواند به جمع هشت تیم برتر راه پیدا کند: «خوشبختانه ما اردوهای خوبی را در این مدت داشتیم و لیگ خوبی را هم برگزار کردیم. چون تمرینات طولانی‌مدت برگزار می‌شود، خروجی مطلوبی دارد. کادر فنی هم که هر‌چه در توان دارند وسط گذاشته‌اند. علاوه بر مریم ایرانمنش که سرمربی است، منصوره رضایی هم زحمت زیادی برای ما می‌کشد. او تا سه سال پیش خودش عضو تیم ملی بود. با همه اینها با شرایطی که از خودم و بقیه بچه‌ها می‌بینم، احساس می‌کنم می‌توانیم در این دوره به جمع هشت تیم برتر راه پیدا کنیم. البته که ما سری قبل یعنی رقابت‌های دو سال پیش هم در یک‌قدمی صعود به این مرحله بودیم اما در یک بازی با اختلاف نزدیک 3 بر 2 به مالزی باختیم».
ندا شهسواری در ‌حالی عنوان برترین بانوی پینگ‌پنگ‌باز کشور را به خود اختصاص داده که علاوه بر درخشش در تیم ملی، تنها زنی است که در این رشته توانسته به بازی‌های المپیک راه پیدا کند. او در بازی‌های المپیک 2012 لندن و 2016 ریودوژانیرو نماینده ایران بود. این دختر کرمانشاهی مصمم بود که برای این دوره از بازی‌های المپیک یعنی توکیو 2020 هم جزء کاروان المپیکی ورزش ایران باشد اما بخت با او یار نبود. شهسواری اگر‌چه هنوز هم حسرت نرفتن به المپیک توکیو را در دل دارد اما می‌گوید این ناکامی را در المپیک 2024 جبران می‌کند: «من در مقایسه با المپیک قبلی خیلی آماده‌تر بودم. هم از نظر فیزیکی خوب بودم و هم تمرینات منظمی را پشت‌سر گذاشته بودم اما آمدن کرونا همه برنامه‌هایم را به هم ریخت. تعطیلی اجباری مسابقات باعث شد که نتوانیم قبل از مسابقات انتخابی المپیک، میدان ببینیم. به همین خاطر نتوانستم نتیجه بگیرم. بعد از اینکه در رقابت‌های انتخابی آسیای میانه سهمیه را نگرفتم، حالم خیلی به لحاظ روحی خراب شد و کلا انگیزه‌ام را برای ادامه‌دادن از دست دادم. اما خوشبختانه الان خوب هستم و دوباره امیدوار شدم. من هر‌طور شده باید المپیک 2024 را ببینم. هنوز توانایی این را دارم که تا آن‌موقع بازی کنم. زمان آن‌قدر زود می‌گذرد که تا دو‌سال‌و‌نیم دیگر که رقابت‌های انتخابی المپیک بعدی برگزار می‌شود، چیزی نمانده است».
تیم ملی پینگ‌پنگ زنان بعد از درخششی که در رقابت‌های قهرمانی 2018 جهان داشت و توانست برای نخستین بار به دسته دوم این مسابقات صعود کند، خیلی مورد توجه تیم‌های خارجی قرار گرفت. نتیجه این اتفاق لژیونرشدن ندا شهسواری و مریم صامت در لیگ ترکیه شد؛ کشوری که تیم ملی پینگ‌پنگ زنان آن در دسته اول مسابقات جهانی حضور دارد و یکی از باکیفیت‌ترین مسابقات باشگاهی را در سطح اروپا برگزار می‌کند. شهسواری دو سال پیش در رقابت‌های نیم‌فصل لیگ ترکیه برای تیم ترابزون اسپور بازی کرد و سال گذشته‌ نیز دوباره از ترابزونی‌ها پیشنهاد داشت اما آن را نپذیرفت. او در‌این‌باره توضیح می‌دهد: «خوشحالم که پینگ‌پنگ خانم‌ها هم راه خودش را پیدا کرده است. شک نکنید که به‌زودی خانم‌های بیشتری در رشته ما لژیونر خواهند شد. درست است که ما راه طولانی و دشواری را برای صعود به دسته یک مسابقات جهانی و قرارگرفتن در بین برترین‌های دنیا داریم‌ اما اگر حمایت باشد، حتما می‌توانیم این مسیر را هم طی کنیم. ما بعد از مسابقات جهانی سوئد دیده شدیم و نتیجه‌اش هم این شد که به ترابزون رفتیم. البته من سال قبل از ترابزون پیشنهاد داشتم اما چون مسابقات انتخابی المپیک در جریان بود، آن را قبول نکردم. به خاطر اینکه هدفم کسب سهمیه بود و نمی‌خواستم با حضور در لیگ ترکیه دچار مصدومیت شوم. اگر امسال دوباره از طرف ترکیه پیشنهادی داشته باشم، حتما قبول می‌کنم».

ارسال نظر

 

آخرین اخبار