خبر

وزارت راه و شهرسازی تفکیک می‌شوند
تسنیم: محمدرضا رضایی، رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی از نظر بدنه سازمانی بسیار گسترده و حجیم است، اظهار کرد: در شرایط کنونی این وزارتخانه دارای 15 معاون وزیر و مدیرعامل است که قطعا مدیریت تمام این بخش‌ها توسط وزیر راه و شهرسازی امکان‌پذیر نیست. وی ادامه داد: از‌این‌رو طرح پیشنهادی ارائه کردیم که بر‌اساس آن وزارت راه و شهرسازی از یکدیگر تفکیک و وزارت مسکن تشکیل شود. این طرح به هیئت‌رئیسه مجلس ارسال شده و هم‌اکنون منتظر اعلام وصول آن هستیم. رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به ضرورت ایجاد وزارت مسکن، تأکید کرد: وزارت راه و شهرسازی به دلیل حجم کار تنها 20 درصد وقت خود را می‌تواند به حوزه مسکن اختصاص دهد، این در حالی است که اجرای قانون جهش تولید و تأمین مسکن و ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، نیازمند وزیر مستقل و مختص این امر است.
همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با قید دوفوریت در مجلس
ایسنا: «محمدباقر نوبخت» در جلسه هم‌اندیشی با نمایندگان تشکل‌های فرهنگیان و برخی از مدیران سازمان‌ها و نهادهای مرتبط و فعالان این حوزه اعلام کرد: موضوع لایحه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در دستور جلسه آتی هیئت دولت مطرح می‌شود که پس از تصویب در هیئت وزیران با قید دوفوریت به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد. رتبه‌بندی فرهنگیان نیز از مهم‌ترین محورهای این جلسه بود. در این مورد همه حاضرین بر این نکته تأکید داشتند که بحث نظام رتبه‌بندی معلمان و فوق‌العاده ویژه برای فرهنگیان دو مقوله کاملا مجزا و هر‌کدام تابع قانون خاص خود است. همچنین، مقرر شد در بحث اعطای فوق‌العاده ویژه به فرهنگیان همانند سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها حداکثر تا ۳۵ درصد حقوق و فوق‌العاده‌های مستمر به نحوی که متوسط پرداختی از ۶۰ درصد سقف تجاوز نکند (میانگین ٢١ درصد) به همه کارمندان اداری و آموزشی و تمامی کادر شاغل در مدرسه وزارت آموزش و پرورش از تاریخ یکم تیرماه سال جاری تعلق و احکام مربوط در اسرع وقت توسط وزارت آموزش و پرورش صادر شود.
همچنین قرار شد که بحث رتبه‌بندی معلمان عین مفاد مصوبه نمایندگان مجلس با تاریخ اجرای یکم فروردین سال ۱۴۰۰ به انجام برسد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه درخصوص پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ١٣٩٩ مجددا تأکید کرد که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تا پایان تیرماه ١٤٠٠ حتما پاداش این بازنشستگان پرداخت خواهد شد. در پایان جلسه درخصوص پرداخت مطالبات معلمان مدارس خارج کشور دستورات لازم جهت بررسی و اقدام مقتضی صادر شد. طبق بند (ب) ماده ۱۲ قانون برنامه ششم توسعه، سازمان تأمین اجتماعی مکلف شده نسبت به متناسب‌سازی (همسان‌سازی) حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران اقدام کند و مطابق با ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی، افزایش حقوق براساس نرخ تورم در هر سال باید افزایش یابد. افزایش حقوق براساس نرخ تورم سالانه (مستند به قوانین مصوب) و اجرای طرح همسان‌سازی مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی (مانند آنچه برای بازنشستگان لشکری و کشوری اجرا شد) از مهم‌ترین مطالبات بازنشستگان به شمار می‌رود. معاون رئیس‌جمهوری درمورد رتبه‌بندی فرهنگیان نیز قبلا اعلام کرده بود که این موضوع طبق قانون انجام می‌شود و ممکن است یکی، دو ماه طول بکشد، اما فرهنگیان مطمئن باشند که اجرای آن هر زمانی صورت بگیرد محاسبات از اول فروردین ۱۴۰۰ خواهد بود.

ارسال نظر

 

آخرین اخبار