|

سقوط لیر ترکیه

اردوغان رئیس بانک مرکزی را اخراج کرد

رئیس بانک مرکزی ترکیه به دلیل ادامه سقوط ارزش لیر ترکیه برکنار شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه مراد اویسال را که کمتر از ۱۸ ماه پیش به این سمت انتخاب شده بود، برکنار کرده است.

ناجی اقبال، وزیر سابق دارایی ترکیه به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی ترکیه انتخاب شده است. سقوط ارزش لیر ترکیه ماه پیش شدت گرفت و برای اولین بار ماه پیش به سمت ۸ لیر برای هر دلار رفت.

افزایش چشمگیر مناقشه‌های بین‌المللی دولت آقای اردوغان با سایر کشورها و نگرانی بازار از تبعات آن، از جمله دلایل سقوط لیر ترکیه عنوان شده است.

تنش در روابط ترکیه و آمریکا و بحران در روابط با فرانسه و منازعه ترکیه و یونان بر سر مدیترانه شرقی و درگیری در قره باغ، از دلایل نگرانی سرمایه‌گذاران خوانده شده است.

یک تحلیلگر فیچ ریتینگز که یکی موسسه‌های اصلی در زمینه رتبه‌بندی اعتباری است گفت ترکیه برای حمایت از لیر خود اقدامات کافی انجام نداده است. او گفت ذخیره‌های ارزی ترکیه و تامین مالی خارجی از نقاط ضعف بالقوه این کشور هستند.

بانک مرکزی ترکیه از مدت‌ها پیش تحت فشارهای شدیدی از ناحیه آقای اردوغان بوده تا به رونق گرفتن اقتصاد ترکیه کمک کند. آقای اردوغان خواهان کاهش نرخ بهره است و می‌گوید این کار برای بهبود و تقویت رشد اقتصادی ترکیه ضروری است.

اما این احتمال داده شده ترکیه مجبور به افزایش نرخ بهره تا پایان سال شود.

ارسال نظر

 

آخرین اخبار