وزیر خارجه عربستان: ظرف چند روز سفارتمان را در دوحه بازگشایی می‌کنیم

وزیر خارجه عربستان در دیدار با همتای اردنی خود در ریاض اعلام کرد که این کشور قصد دارد روابط دیپلماتیک خود با قطر را به طور کامل ازسربگیرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با ایمن الصفدی، همتای اردنی خود در ریاض گفت: ما به هماهنگی با اردن درباره امور منطقه و روابط دوجانبه ادامه می‌دهیم.

وی بر لزوم رسیدن به راهکار فراگیر برای مسئله فلسطین تأکید کرد و گفت که با الصفدی درباره اوضاع لبنان، یمن و آنچه "مداخله ایران در منطقه" خواند، گفتگو کرده است.

همچنین بن فرحان گفت: طی چند روز آینده بعد از تکمیل اقدامات لازم سفارت‌مان را در قطر بازگشایی کنیم. بیانیه نشست سران شورای همکاری خلیج (فارس) در العلا تأثیر مثبتی بر نقش و عملکرد این شورا خواهد داشت.

وی بر تصمیم عربستان برای ازسرگیری کامل روابط دیپلماتیک با قطر تأکید کرد.

عربستان، مصر، بحرین و امارات سال ۲۰۱۷ قطر را به حمایت از تروریسم متهم و این کشور را تحریم کردند اما اخیرا با میانجیگری آمریکا به توافقی برای حل بحران رسیدند.

الصفدی نیز گفت: روابط با عربستان تاریخی و استراتژیک است. ما خواهان صلح عادلانه و فراگیری برای مسئله فلسطین هستیم. عربستان و اردن به تشکیل کشور فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ پایبند هستند.

وی گفت: صلح گزینه استراتژیک اعراب است. ما با عربستان درباره تقویت فعالیت مشترک برای مقابله با چالش‌ها اتفاق نظر داریم و برای ارتقای روابط با شورای همکاری تلاش می‌کنیم. ما قصد داریم با دولت جدید آمریکا همکاری کنیم.

وی بر مخالفت اردن با مداخله‌ها در امور منطقه تأکید و تلاش انصارالله برای تجاوز علیه عربستان را محکوم کرد و گفت: امنیت عربستان و اردن با هم مرتبط هستند.

ارسال نظر

 

آخرین اخبار