اظهارات وزیر خارجه قطر درباره ماهیت روابط با امارات

وزیر خارجه قطر برای اولین بار از ماهیت روابط با امارات بعد از آشتی میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس پرده برداشت.

به گزارش ایسنا، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر در مصاحبه با خبرگزاری بلومبرگ در جواب سوالی درباره روابط با امارات گفت: تحولی بین ما و امارات وجود دارد. ارتباط ما عملا آغاز شده و برای ادامه مذاکرات تلاش می‌کنیم. ما آماده بررسی تمام مسائل و اختلافاتی هستیم که آن‌ها با ما دارند یا ما با امارات داریم.

وی گفت: پروازها ازسرگرفته شده‌اند. قواعدی را برای حل بحران ایجاد کرده‌ایم که شامل موافقت با قواعد کلی که بارها درباره آن صحبت کرده‌ایم مذاکرات دوجانبه‌ای برای بررسی اختلافات و چالش‌ها در روابط و تلاش برای حل اختلافات است.

وی گفت: ما به آینده چشم می‌دوزیم و گذشته را فراموش می‌کنیم. روابط ما با امارات طی دوره گذشته شاهد تحول بوده است.

یک سند بین‌المللی سه‌شنبه منتشر شد که در آن اعلام شد قطر نزاع تجاری با امارات در سازمان جهانی تجارت را به حالت تعلیق درآورده است. در این سند آمده است: قطر در چارچوب تسهیل حل و فصل نهایی و دوستانه بحران میان دو طرف ۱۱ ژانویه خواهان تعلیق فعالیت کمیته شده است.

عربستان، مصر، امارات و بحرین، ژوئن ۲۰۱۷ روابط خود را با قطر قطع کردند. این کشورها قطر را به حمایت از تروریسم متهم کردند. اخیرا در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در شهر العلا عربستان، طرف‌های بحران از آشتی میان خود خبر دادند.

ارسال نظر

 

آخرین اخبار