شرکت فناوری مایکروسافت مدعی شد؛

حمله سایبری جدید هکرهای روسی علیه آمریکا

شرکت فناوری «مایکروسافت» از وقوع حمله سایبری جدید هکرهای روسی علیه زیرساخت‌های آنلاین آمریکا خبر داد و گفت: این حملات بخشی از یک کمپین گسترده‌تر در تابستان بود.

به گزارش فارس، شرکت فناوری «مایکروسافت» امروز (دوشنبه) از وقوع حمله سایبری جدید هکرهای روسی علیه زیرساخت‌های آنلاین آمریکا خبر داد.

مایکروسافت در یک پست وبلاگی ادعا کرد گروهی که پشت حمله سایبری بزرگ سال گذشته به شرکت آمریکایی «سولار ویندز» و نهادهای دولتی این کشور بود، در جدیدترین موج حملات خود صدها شرکت و سازمان آمریکایی را هدف قرار داده است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، مایکروسافت در این بیانیه مدعی شد گروه «نوبلیوم» به سایت‌های فروشندگان خدمات ابری و سایر ارائه دهندگان خدمات فناورانه حمله کرده است.

در این بیانیه آمده است:‌«این حملات بخشی از یک کمپین گسترده‌تر در تابستان بود.  به ۶۰۹ مشتری خود اطلاع دادیم که از تاریخ یکم جولای تا نوزدهم اکتبر مورد حمله قرار گرفته اند».

بر اساس این گزارش، یک مقام مایکروسافت نیز به روزنامه «نیویورک تایمز» گفت که تنها درصد کمی از این حملات جدید موفق بودند، اما از ارائه جزئیات بیشتر امتناع کرد.

رویترز نوشت که مقامات امنیت سایبری آمریکا به تماس‌های این خبرگزاری برای تایید یا تکذیب این ادعای مایکروسافت پاسخ نداده‌اند.

این در حالی است که دیگر مقامات آمریکایی در گفت‌وگو با نیویورک‌تیامز تأیید کردند که این عملیات در حال انجام شده، و آن را «عملیاتی غیر پیچیده و متوسط» توصیف کردند که اگر ارائه‌دهندگان خدمات ابری روش‌های اولیه امنیت سایبری را اجرا می‌کردند، می‌شد از آن جلوگیری کرد.

به نوشته رویترز، مایکروسافت در پایان بیانیه خود افزود: «این فعالیت اخیر نشان دیگری است که روسیه در تلاش است تا به صورت بلندمدت و سیستماتیک به نقاط مختلف زنجیره تامین فناوری دسترسی پیدا کند و مکانیزمی برای نظارت - در حال حاضر یا در آینده - بر اهداف مورد علاقه دولت روسیه ایجاد کند».

پیش از این، «سرگئی ناریشکین» رئیس اطلاعات خارجی روسیه با رد اتهام‌زنی‌های سایبری واشنگتن، گفت ادعاهای آمریکا درباره حملات سایبری و دخالت روسیه در انتخابات میان‌دوره ۲۰۲۱ با هدف توجیه شکست احتمالی حزب دموکرات است. 

چندی قبل نیز «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا با ادعای اینکه ممکن است واشنگتن به دلیل حملات سایبری وارد جنگی واقعی با یک قدرت جهانی شود، روسیه را به‌صورت غیرمستقیم تهدید کرد.

 رسانه‌های آمریکا ماه پیش گزارش دادند حمله سایبری گسترده به زیرساخت‌های یک شرکت تولید و توزیع گوشت قرمز (شرکت «جی‌بی‌اِس») موجب اختلال گسترده در فعالیت این شرکت در استرالیا، کانادا، آمریکا و برزیل شده است.

 

ارسال نظر