|

روسیه در واکنش به ادعای پنتاگون درباره افزایش نظامیان روسی در مرز اوکراین؛

نظامیان آمریکایی در سراسر جهان هرج و مرج برجای می‌گذارند

سفارت روسیه در واشنگتن گفت: این نظامیان آمریکایی هستند که در سراسر جهان پرسه زده و پشت سر خود تنها "هرج و مرج" برجای می‌گذارند.

به گزارش تسنیم سفارت روسیه در واشنگتن در واکنش به ادعای پنتاگون درباره افزایش نظامیان روسی در مرز اوکراین، یادآور شد: این نظامیان آمریکایی هستند که در سراسر جهان پرسه زده و پشت سر خود تنها "هرج و مرج" برجای می‌گذارند.

سفارت فدراسیون روسیه در واشنگتن صبح امروز در پیامی توئیتری در واکنش به ادعای پنتاگون در این باره که گویا تعداد نظامیان روسی در مرز با اوکراین افزایش یافته، اعلام کرد که این نظامیان آمریکایی هستند که "بی پروا در سراسر جهان پرسه زده" و هر کجا که پا می‌گذارند پشت سر خود تنها هرج و مرج بر جای می‌گذارند.

در بیانیه سفارت روسیه آمده است: «ما از ابراز نگرانی سخنگوی وزارت امور خارجه و وزارت دفاع ایالات متحده در خصوص فعالیت نیروهای مسلح روسیه در داخل خاک خود و در طول مرزهای ملی این کشور تعجب می‌کنیم. مقامات واشنگتن قبل از چنین اظهاراتی باید ابتدا در آینه نگاه کنند، چرا که این نیروهای نظامی آمریکایی هستند که بی پروا در سراسر جهان پرسه زده و هر کجا که پای می‌گذارند، پشت سر خود فقط هرج و مرج باقی می‌گذارند و نمونه بارز آن، وضعیت کنونی افغانستان پس از حضور 20 ساله نظامیان آمریکایی در این کشور است.»

شب گذشته (جمعه) "جان کربی" سخنگوی پنتاگون اعلام کرد که "فعالیت غیرمعمول" نیروهای نظامی روسیه در مرز این کشور با اوکراین مشاهده شده است و این مسئله موجب نگرانی مقامات واشنگتن شده است. به گفته وی، وزارت دفاع ایالات متحده روند اوضاع در مرز روسیه و اوکراین را زیر نظر خواهد داشت.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز جمعه گفت که هر نوع خبری درباره افزایش فعالیت نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین باعث نگرانی ایالات متحده می‌شود.

این ادعاها در حالی مطرح شده که روز جمعه "سرگئی شاپتال" رئیس ستادکل نیروهای مسلح اوکراین یادآور شد که افزایش نیروهای نظامی روسیه در مرز این کشور مشاهده نشده و اوضاع تحت کنترل ارتش اوکران است.

این مقام نظامی گفت: «اطلاعات رسیده از برخی منابع رسانه‌ای در ایالات متحده حاکی از افزایش فعالیت‌های نظامی روسیه در خطوط مرزی ما بود، ولی چنین نیست و بعد از ارزیابی اوضاع می‌توان گفت تاکنون هیچ افزایش حضور نظامی روسیه در منطقه مشاهده نشده است و اوضاع بطور کامل تحت کنترل نیروهای مرزبانی اوکراین قرار دارد.»

چند روز قبل "ماریا زاخارووا" سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که اخبار برخی رسانه‌های گروهی آمریکایی درباره اینکه گویا روسیه نیروهای نظامی خود را به مرزهای اوکراین منتقل کرده، اخباری جعلی است که با واقعیت مطابقت ندارد.

پیش از این نشریه پولیتیکو (Politico) آمریکا با انتشار عکسی مدعی شده بود که تصاویر گرفته شده از طریق ماهواره‌های تجاری، از استقرار تجهیزات سنگین روسی در خطوط مرزی اوکراین حکایت می‌کنند.

 

ارسال نظر

 

آخرین اخبار