نشانه‌های تردیدآمیز از دید برخی عراقی‌ها درباره ترور نافرجام الکاظمی

سخنگوی کتائب حزب الله عراق، آمریکا را متهم ردیف اول ترور نافرجام الکاظمی، نخست‌وزیر عراق می داند و می نویسد: این یک نمایش برنامه ریزی شده در تاریکخانه های اطلاعاتی آمریکا است.

به گزارش ایرنا، سوء قصد به جان مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با واکنش ها و گمانه های متعددی در داخل و خارج عراق روبرو شد و برخی آن را طرحی آمریکایی با هدف تاثیرگذاری بر اعتراضات انتخاباتی عراق می دانند.

در حالی که واشنگتن، برخی کشورهای عربی و طرف هایی در داخل و خارج عراق این اقدام را تروریستی می بینند و محکوم می کنند، برخی جریان ها و شخصیت های عراقی نیز ضمن محکوم کردن این اتفاق، سوالات و تردیدهای درباره ابعاد این حمله و «نمایشی بودن سوء قصد» با هدف احتمالی «تحت تاثیر قرار دادن قتل معترضان در دروازه منطقه سبز بغداد» تلقی می کنند.

 

واکنش برخی گروه‌ها؛ نمایش برای به حاشیه راندن اعتراضات

 

برخی شخصیت ها و جریان های سیاسی عراقی نیز می گویند این اقدام را آمریکایی ها تدبیر کرده اند تا معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی را بیشتر در معرض سرکوب قرار دهند.

«محمد محیی» سخنگوی کتائب حزب الله عراق آمریکا را متهم ردیف اول چنین اقدامی می داند و می نویسد: این یک نمایش برنامه ریزی شده در تاریکخانه های اطلاعاتی آمریکا است.

وی این اقدام را با هدف نجات برخی طرف ها از «جنایت بزرگ در حق معترضان» و نیز «تلاشی برای هدف قرار دادن تجمع بزرگ گروه های مقاومت به ویژه دبیر کل کتائب حزب الله در راس تشییع کنندگان کشته های تظاهرات» می داند.

به گفته محیی «آنها تلاش می کنند صحنه را از محاکمه الکاظمی و کشاندن او به دادگاه تغییر دهند و او را تبدیل به قربانی کنند؛ این در حالی است که ملت عراق تنها به دنبال حق خود است و تظاهرات هم مسالمت آمیز بود.»

وی سپس به فعال نشدن سامانه ضدهوایی سیرام سفارت آمریکا اشاره می کند که همیشه فعال بود و حتی در زمان غیر تهدیدآمیز نیز باعث دردسر و مزاحمت برای شهروندان عراقی در بغداد می شد.

کتائب حزب الله این برنامه را اقدامی آمریکایی برای به آشوب و فتنه کشاندن عراق با هدف قرار دادن گروه های مقاومت و متهم کردن آنها می داند.

جاسم محمد الجویبراوی یکی از سران سازمان بدر عراق در اظهاراتی مطبوعاتی گفت: هدف قرار دادن منزل الکاظمی با هدف فتنه انگیزی بین گروه های عراقی و آشوب سازی انجام شد و سازمان اطلاعاتی آمریکا در پشت پرده آن است تا اعتراض ها به نتایج انتخابات پارلمانی را ناکام گذارد.

عصائب اهل الحق عراق از زبان شیخ قیس الخزعلی دبیرکل آن گفت که این گروه توصیه می کند تیمی حقیقت یاب و فنی درباره حمله به منزل الکاظمی و ابعاد آن تشکیل شود و «اگر این حمله نمایشی نباشد، عصائب اهل الحق نیز آن را محکوم می کند.»

نجاح محمد علی کارشناس برجسته عراقی می نویسد: فعال نشدن سامانه سیرام آمریکا در آسمان منطقه سبز شاخص آشکاری است که نشان می دهد حمله ادعایی (موشکی یا پهپادی) ۱۰۰ درصد به دست آمریکا و با هدف فتنه انگیزی در این مقطع حساس انجام شده است.

حسن سالم عضو ائتلاف الفتح می گوید: نمایش ترور الکاظمی یک تئاتر آمریکایی شیطانی است اما کارگردان فراموش کرد که باید سامانه سیرام را نیز در سناریو بیاورد. نمایشتان شما را از حادثه قتل معترضان مبرا نخواهد کرد.

احمد الاسدی دیگر شخصیت عراقی ارتباطی واضح بین بازی سایبری با انتخابات و واقعه سوء قصد به نخست وزیر عراق با هدف «به هم ریختن برگه های بازی» می بیند.

نعیم العبودی دیگر عضو ائتلاف الفتح گفت که «تلاش برای ترور الکاظمی نباید تحقیق درباره جنایت قتل معترضان را به حاشیه ببرد».

سوء قصد به جان مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در حالی ناکام ماند که برخی ناظران و شخصیت ها در این کشور با استناد به پاره ای اتفاقات و مستندات،  باور اصرار دارند که این حادثه یک نمایش بوده است.

 

در اولین واکنش ها «ابوعلی العسکری» مسئول امنیتی «گردان های حزب الله عراق»، طرح سوء قصد به جان نخست وزیر این کشور را یک حرکت نمایشی دانست.

العسکری بامداد یکشنبه در کانال تلگرام خود نوشت: بازی کردن نقش قربانی از شیوه های نخ نمایی است که به تاریخ پیوسته است.

«محمود الربیعی» سخنگوی دفتر سیاسی «جنبش الصادقون» عراق نیز در توئیتی نوشت: همان طور که پیش بینی می شد؛ انفجار ساختگی و شلیک هوایی با هدف پوشش جنایت های روز جمعه  و مشغول کردن افکار عمومی است.

الربیعی افزود: هسته اطلاع رسانی امنیتی می گوید، حمله با پهپاد صورت گرفته و توییت (الکاظمی) می گوید؛ موشک... در حالی که «سیرام» (ضدهوایی آمریکا) خاموش بود.

در همین حال، برخی کاربران در شبکه های اجتماعی بخشی از بیانیه اخیر «قیس الخزعلی» درباره احتمال فضاسازی جدید برای تحت تاثیر قرار دادن اعتراضات را منتشر کرده اند که دو روز پیش از حمله بامداد امروز تصریح کرده است: هشدار می دهیم که برخی طرف های مرتبط با طرف های اطلاعاتی برای حمله هوایی در منطقه سبز بغداد برنامه دارند تا به گروه های مقاومت تهمت بزنند.

 

نشانه های تردیدآمیز از دید برخی عراقی‌ها

 

برخی ناظران و تحلیل گران می گویند، نشانه های دیگری وجود دارد که حاکی از مشکوک بودن اهداف چنین اقدام ناکامی است.

«محمد الحمد» تهیه کننده و مجری شبکه ماهواره ای «آفاق» در رشته توئیتی نوشت:

۱- هر بار که چنین اتفاقی در منطقه سبز بغداد می افتد، سفارت آمریکا سامانه دفاع موشکی (سیرام) را در کنار آژیر خطر به کار می اندازد، اما این بار فقط آژیر آنهم بعد از انفجار شنیده شد.

۲- اولین رسانه ای که این حادثه را با خبرسازی نشر داد، شبکه سعودی «الحدث» بود و تلاش کرد این اتفاق را به اظهارات شیخ قیس الخزعلی در مخالفت با دولت الکاظمی ربط دهد.

۳- شبکه «العربیه» پیش از هر رسانه دیگری تلاش کرد، عراق را به آشوب و فتنه بکشاند، بنابراین باید دید چه کسی سود می برد و بعد متوجه خواهید شد که این یک فیلم بلکه نمایشی کم هزینه بود.

۴- آنچه در منطقه سبز رخ داد، یک نمایش با کارگردان معروف و دلیل واضح بود، اما دوست کارگردان من! پهپاد به منطقه سبز وارد می شود؛ اولین رسانه انعکاس دهنده آن الحدث سعودی است، آژیر سفارت آمریکا (بعد از حمله) به صدا در می آید...نه! توصیه می کنم با «بالیوود» قرارداد ببندید!

برخی رسانه ها و کانال ها و صفحات شبکه های اجتماعی نیز این رخداد را «ریشخند» تلقی کردند، به ویژه اینکه در منطقه سبز، سامانه سیرام آمریکا همواره فعال است، حتی در زمانی که تهدیدی وجود ندارد.

آنها این سوال را مطرح می کنند که چگونه سامانه سیرام خاموش بود و هیچ واکنشی نشان نداد؟

برخی کاربران نیز فعال نشدن سیرام آمریکا را به طنز و شوخی گرفتند و نوشتند: سامانه ضد هوایی سیرام عذرخواهی می کند، زیرا فعال نشدن آن به دلیل قطعی برق و پرداخت نکردن پول به صاحب ژنراتور بود.

همچنین برخی کاربران شبکه های اجتماعی عراق با دقت در تصاویر منتشر شده از صحنه سوء قصد نوشتند: منزلی خالی و بدون اسباب و اثاثیه را به عنوان خانه مصطفی الکاظمی به نمایش گذاشتند.

 

سرلشگر عراقی: کارشناسان باید درباره فعال نشدن ضدهوایی آمریکا نظر دهند

 

سرلشکر «تحسین الخفاجی» فرمانده عملیات مشترک عراق گفت که با طرف آمریکایی و سفارت این کشور در حال تبادل نظر درباره دلیل فعال نشدن سامانه ضد هوایی «سیرام» مستقر در این سفارتخانه در زمان سوء قصد به نخست وزیر عراق، است، اما این سوال را باید کارشناسان پاسخ دهند.

فرمانده عملیات مشترک عراق امروز (یکشنبه) در پاسخ به سوالی درباره چرایی عمل نکردن سامانه دفاع هوایی سیرام در سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد به هنگام حمله پهپادی به منزل «مصطفی الکاظمی» گفت: در شرایط کنونی درحال بررسی این موضوع با طرف آمریکایی و سفارت این کشور هستیم. این موضوعی است که کارشناسان باید درباره آن اظهار نظر کرده و پاسخ دهند.

 

وزارت کشور عراق: عملیات ترور نافرجام الکاظمی با سه پهپاد انجام شد

 

وزارت کشور عراق اعلام کرد که سه فروند پهپاد عملیات ترور و سوء قصد نافرجام به جان «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر در اقامتگاه وی را انجام دادند.

وزارت کشور عراق گفته است که تلاش برای ترور الکاظمی نخست وزیر این کشور با سه فروند پهپاد صورت گرفت و نیروهای امنیتی موفق شدند دو فروند از آنها را سرنگون و منهدم کنند.

سرلشکر «سعد معن»، مدیر رسانه ای این وزارتخانه با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی، نوشت که هدف قرار دادن اقامتگاه نخست وزیر یک اقدام تروریستی کاملا مردود است.

وی توضیح داد که سوء قصد به جان الکاظمی به وسیله سه هواپیمای بدون سرنشین انجام شد و شنیدن صدای انفجار و تیراندازی ناشی از سرنگونی دو فروند از آنها بوده است.

معن خاطرنشان کرد که این پهپاد سوم بود که اقامتگاه نخست وزیر را هدف گرفت.

مدیر رسانه ای وزارت کشور عراق افزود که به الکاظمی آسیبی وارد نشد اما برخی از محافظان و ساکنان خانه جراحت برداشتند و اکنون تحت درمان قرار دارند.

معن خاطرنشان کرد: تیم‌های عملیاتی و امنیتی در تلاش هستند که با پیگیری و رصد دوربین‌ها و مناطق پرتاب پهپادها عاملان سوء قصد و حمله به اقامتگاه نخست وزیر را شناسایی کنند.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق صبح امروز (یکشنبه) پس از عملیات ترور نافرجام علیه وی، در سخنانی اعلام کرد که حملات بزدلانه موشکی و پهپادی کمکی به حل مشکلات کشور نخواهد کرد و از مردم کشورش خواست تا در مقابل حوادث خویشتندار باشند.

محل سکونت نخست وزیر عراق در منطقه سبز بغداد بامداد امروز (یکشنبه) هدف حمله پهپاد انفجاری قرار گرفت که الکاظمی از این عملیات ترور جان سالم بدر برد.

 

نخست وزیران اسبق عراق، سوء قصد مشکوک به الکاظمی را محکوم کردند

 

«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق با محکوم کردن اقدام اخیر در منطقه سبز بغداد می نویسد در شرایطی که کشور به خویشتنداری و هوشیاری نیاز دارد، سوء قصد به مصطفی الکاظمی «مشکوک» است.

نخست وزیر اسبق عراق در توییتی با اشاره به حساس بودن شرایط، خواستار خویشتنداری، گفتگو و تفاهم بین گروه های مختلف شده است.

وی تصریح کرد: این تجاوز «مشکوک» که آقای الکاظمی را هدف گرفت، محکوم می کنم. درباره  «به هم ریختن برگه های بازی» هشدار می دهم. دیروز معترضان کشته شدند و امروز نخست وزیر هدف قرار گرفت؛ ما در میدان جنگ نیستیم آقایان!

نوری المالکی نخست وزیر اسبق عراق نیز این اقدام را محکوم کرد و خواستار حکمت و دوری از خشونت و خویشتنداری و احساس مسئولیت در چارچوب قانون شد.

 

واکنش‌های خارجی

 

به دنبال ترور نافرجام «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق برخی از مقامات و روسای کشورهای خارجی در واکنش به این اقدام آن را محکوم کردند.

« میشل عون» رئیس جمهور لبنان، با محکوم کردن سوء قصد سحرگاه امروز به الکاظمی، گفت: این اقدام نه تنها شخص الکاظمی بلکه ثبات و امنیت عراق و تلاش ها برای تقویت وحدت ملی، فعالیت اقتصاد ملی و فراهم شدن یک زندگی راحت برای مردم را هدف قرار می دهد.

«نایف فلاح مبارک الحجرف»، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، در بیانیه ای ضمن ابراز  همبستگی با مردم عراق برای حفظ امنیت، ثبات و تمامیت ارضی کشور عراق با محکوم کردن این اقدام تاکید کرد که تلاش برای هدف قرار دادن الکاظمی، مخالفت قاطعانه وی با چنین حملات جنایتکارانه‌ای است که امنیت و ثبات عراق را که امنیت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نیز است، هدف قرار می دهد.

وزارت امور خارجه مصر نیز با محکوم کردن سوء قصد نافرجام علیه مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که مصر بر حمایت خود از عراق برادر در برابر هر چیزی که امنیت و ثبات آن را تهدید و یا انسجام جبهه داخلی آن را تضعیف می‌کند، تاکید می کند.

این وزارتخانه تاکید کرد که این اقدامات تروریستی رقت بار عراق برادر را از تکمیل دستاوردهای ملی که آخرین آن برگزاری انتخابات پارلمانی در ماه گذشته بود، دلسرد نمی کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: مصر از همه طرف های عراقی می خواهد که برای حفظ امنیت، ثبات و حاکمیت عراقِ برادر خویشتن داری کنند و منافع ملی را در اولویت قرار دهند.

 هیئت مساعدت سازمان ملل متحد در عراق (یونامی) نیز با ابراز خرسندی از آسیب ندیدن الکاظمی در این سوء قصد در بیانیه ای این اقدام را به شدت محکوم و تاکید کرد که به تروریسم، خشونت و اقدامات غیرقانونی نباید اجازه داده شود تا  ثبات عراق را تضعیف و روند دموکراتیک آن را مختل کند.

وزارت امور خارجه عربستان سعودی نیز با انتشار بیانیه تاکید کرد: اقدام تروریستی بزدلانه ای را که نخست وزیر عراق را هدف قرار داد، به شدت محکوم می کنیم و در کنار عراق برادر، دولت و مردم متحد آن برای مقابله با همه تروریست هایی که تلاش بیهوده ای برای جلوگیری از احیای سلامت و نقش عراق برادر و تحکیم امنیت و ثبات آن و افزایش رفاه و توسعه آن دارند، هستیم.

وزارت امور خارجه قطر نیز تلاش برای ترور نخست وزیر عراق را به شدت محکوم کرد و خواستار پیگرد قانونی و محاکمه افراد دخیل در این امر شد.

وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی امارات در بیانیه ای تاکید کرد که امارات متحده این اقدامات تروریستی را که با هدف بی ثبات کردن امنیت و ثبات در عراق برادر و مغایر با ارزش ها و اصول اخلاقی و انسانی است، به شدت محکوم می کند. این وزارتخانه با ابراز همبستگی و ایستادگی در کنار عراق برادر در مقابله با تروریسم، بر تمایل این کشور برای برقراری امنیت و ثبات در عراق تاکید کرد.

وزارت امور خارجه کویت در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام جنایتکارانه تنها الکاظمی را هدف قرار نمی‌دهد، بلکه آنچه را که عراق و مردم برادر را در زمینه وحدت و دستاوردها در همه سطوح به دست آمده است، مورد هدف قرار می‌دهد و برادران در عراق می دانند که چه کسانی خواهان شر در وطن و اخلال در اتحاد ملت هستند.

این وزارتخانه بر حمایت دولت کویت از عراق و همبستگی و حمایت از همه اقداماتی که برای حفظ امنیت، ثبات و حاکمیت این کشور لازم است، تاکید کرد.

اتحادیه عرب در بیانیه ای با محکوم کردن ترور نافرجام نخست وزیر عراق اعلام کرد که ترور الکاظمی اعتبار، امنیت و ثبات کشور عراق را هدف قرار داد.

پارلمان عرب نیز در بیانیه ای بر همبستگی کامل خود با عراق و مردم آن و اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ امنیت، ثبات و تمامیت ارضی این کشور تاکید کرد.

این پارلمان با تاکید بر اینکه امنیت عراق بخشی جدایی ناپذیر از امنیت ملی عربی است، خواستار تحقیقات فوری برای کشف این عملیات "جنایتکارانه شکست خورده" شد که هدف آن ضربه زدن به نهادهای دولتی است.

وزارت امور خارجه و اتباع خارجی اردن نیز در بیانیه ای اقدام تروریستی نافرجام مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در سحرگاه امروز (یکشنبه) را با شدیدترین الفاظ محکوم و بر همبستگی اردن با مردم عراق تاکید کرد.

بحرین هم امروز یکشنبه اقدام به ترور مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با ۳ پهپاد را محکوم کرد.

 

بحرین تلاش برای ترور الکاظمی را یک اقدام تروریستی گناه آلود با هدف بی ثبات کردن امنیت و ایجاد اختلاف در عراق دانست.

سازمان همکاری اسلامی در بیانیه ای با محکوم کردن ترور الکاظمی، اعلام کرد: این اقدام، وحدت، امنیت و ثبات عراق را هدف قرار داده است و لازم است تا  برای غلبه بر مشکلاتی که کشور عراق با آن مواجه است، گفت‌وگو را اتخاذ کنند.

وزارت خارجه ترکیه نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: امیدواریم عاملان این حمله بزدلانه که هدف آن به طور آشکارا آسیب رساندن به حاکمیت و ثبات عراق است، هر چه زودتر شناسایی و به دست عدالت سپرده شوند و ما همچنان در کنار مردم و دولت عراق برای مبارزه با تروریسم از هر منبعی که باشد، خواهیم ایستاد.

گروه رسانه ای امنیتی عراق در بیانیه ای از حمله پهپادی سحرگاه امروز (یکشنبه) به منزل مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور خبرداد.

 

ارسال نظر

 

آخرین اخبار