آمریکا در خاورمیانه می ماند

معاون وزیر خارجه آمریکا گفت که رئیس جمهور آمریکا قصد ندارد به حضور نظامی این کشور در غرب آسیا پایان دهد.

به گزارش فارس، فرمانده نیروی هوایی آمریکا در سنتکام می‌گوید، با وجود آن که برنامه‌ریزان نظامی رقابت با چین و روسیه را چالش بزرگ واشنگتن می‌دانند، آمریکا حضور نظامی خود را در منطقه غرب آسیا حفظ خواهد کرد.

 فرمانده ارشد نیروی هوایی آمریکا در غرب آسیا روز شنبه گفت که خلبانان آمریکایی همچنان در منطقه مستقر خواهند بود، حتی با وجود آن که برنامه ریزان نظامی رقابت با چین و روسیه را چالش بزرگ بعدی واشنگتن می دانند.

سپهبد «گریگوری گیلوت» فرمانده فرماندهی مرکزی نیروی هوایی ایالات متحده در صحبت با خبرنگاران قبل از نمایشگاه هوایی دبی گفت که حضور پس از خروج ایالات متحده از افغانستان در ماه اوت ممکن است تعدیل شود.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتد پرس» نیروی هوایی ایالات متحده یک پایگاه بزرگ در نزدیکی قطر دارد که بر عملیات در افغانستان و همچنین عراق و سوریه نظارت داشت.

این فرمانده آمریکایی افزود: اما من هیچ سناریویی نمی بینم مبنی بر این که ایالات متحده نقش مهمی نداشته باشد.

طبق گزارش رسانه آمریکایی، گیلوت چند بار از نسبت دادن مستقیم حملات پهپادهای اخیر در منطقه به ایران خودداری کرد، اما افزایش تعداد این حملات را مورد تایید قرار داد.

او پس از حضور در کنفرانس بین المللی فرماندهان هوایی دبی گفت: «می دانید که دفاع مشترک چند کشور در منطقه، کلید ما برای شناسایی آن ها (حملات) و یک قدم جلوتر بودن از تهدیدِ در حین آشکار شدن خواهد بود».

طبق این گزارش، انتظار می رود روسیه این هفته جت جنگنده سوخو «سو-۷۵ چک میت» خود را در نمایشگاه هوایی دبی به نمایش بگذارد. این جنگنده یک رقیب مستقیم برای جنگنده آمریکایی اف-۳۵ است که امارات متحده عربی از زمان عادی سازی روابط با اسرائیل در سال گذشته در تلاش برای خرید آن بوده است. این روند در دوران ریاست جمهوری جو بایدن کُند شده است.

در پاسخ به سوالی درباره چک میت روسیه، گیلوت گفت امیدوار است که متحدان و شرکای ایالات متحده از تجهیزاتی استفاده کنند که با ارتش آمریکا سازگاری داشته باشد. او گفت که خرید جنگنده روسیه «کاملاً» بر آن تأثیر خواهد گذاشت.

به نوشته آسوشیتد پرس، فرماندهی مرکزی نیروی هوایی ایالات متحده در طول ارائه خود در کنفرانس دبی، گرافیکی را به نمایش گذاشت که شامل پرچم رژیم صهیونیستی بود. ارتش آمریکا اکنون این رژیم را به دلیل توافق های اخیر آن با برخی کشورهای عربی منطقه تحت فرماندهی مرکزی ایالات متحده می داند.

بحرین و امارات به تازگی رزمایش مشترکی را با نیروی دریایی آمریکا و رژیم صهیونیستی در دریای سرخ انجام دادند. گیلوت گفت مانورهای هوایی با اسرائیل و آن کشورها نیز محتمل است. 

پیش تر، «جوی هود» معاون وزیر خارجه آمریکا گفت که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا قصد ندارد به حضور نظامی این کشور در غرب آسیا پایان دهد.

پس از خروج بی برنامه و سراسیمه نظامیان آمریکایی از افغانستان و قدرت گرفتن طالبان که بسیاری آن را نتیجه سیاست های دولت جو بایدن می دانند، انتقادات داخلی بسیاری نسبت به عملکرد دولت آمریکا مطرح شده و حتی برخی خواستار استیضاح رئیس جمهور شدند. پس از آنکه ایالات متحده در بهار گذشته خروج نظامیان خود از افغانستان را اعلام کرد، طالبان عملیات گسترده ای را برای کنترل بر این کشور آغاز کرد. در ۱۵ اوت، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان از این کشور فرار کرد و طالبان بدون برخورد با هیچ گونه مقاومتی وارد کابل شدند.

از سوی دیگر، ایالات متحده آمریکا در ماه های اخیر و در پی تشدید عملیات پهپادی نیروهای یمنی علیه اهداف سعودی، یکی از پیشرفته ترین سامانه دفاع موشکی و همچنین سامانه های پاتریوت را از عربستان خارج کرده است.

اخیرا خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار یک تصویر ماهواره ای که توسط شرکت سهامی خاص آمریکایی «پلانت لبز» تهیه شده است، گزارش کرد که این یک تصویر از منطقه ای از پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در عربستان سعودی گرفته شده که زمانی سامانه های دفاع موشکی پاتریوت با سامانه پیشرفته ضدموشکی «تاد» در آن جا مستقر شده بود و روز جمعه ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۹ شهریورماه) خالی شده بود.

آسوشیتدپرس ادامه داد که ایالات متحده پیشرفته ترین سامانه دفاع موشکی و سامانه های دفاع موشکی پاتریوت را در ماه های اخیر از عربستان سعودی خارج کرده است.

 

ارسال نظر

 

آخرین اخبار