الهام علی‌اف، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان:

گسترش روابط دوستانه با ایران توسعه یافته است

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان گفت: روابط دوستانه و مشارکتی طی تماس‌های منظم و تبادل نظر با دیگر همسایگان، ایران و گرجستان، توسعه بیشتری یافته است.

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در سخنرانی‌اش به مناسبت سال نوی میلادی به گسترش روابط دوستانه با ایران اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری آذرتاج، در بخشی از متن سخنرانی الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان به مناسبت سال نوی میلادی، آمده است: روابط دوستانه و مشارکتی طی تماس‌های منظم و تبادل نظر با دیگر همسایگان، ایران و گرجستان، توسعه بیشتری یافته است. در حال حاضر، بستری برای همکاری‌های چندجانبه در حال شکل‌گیری در منطقه می‌باشد و این به نفع ماست.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در بیانیه ای که درباره دستاوردهای دیپلماتیک این کشور در  سال ۲۰۲۱ منتشر شد، آورده است: برای جمهوری آذربایجان، حفظ روابط دوستانه با هر یک از همسایگان و توسعه آنها بر اساس منافع متقابل، اولویت سیاست خارجی باقی مانده است. در طول سال، تماس‌های بلندپایه با ترکیه، روسیه، ایران، گرجستان، قزاقستان و ترکمنستان ادامه یافت و محتوای روابط در بسیاری از موارد با پروژه‌های همکاری ویژه غنی‌تر  شد. در سال ۲۰۲۱ تلاش شده است روابط دوستانه و حسن همجواری با جمهوری اسلامی ایران در سطح بالا حفظ شود.

علاوه بر این، جیحون بایرامف، رئیس‌جمهوری آذربایجان دوشنبه گذشته در کنفرانسی خبری گفت: برکسی پوشیده نیست که چندی پیش تنش‌ها و سوءتفاهم‌هایی میان دو کشور (ایران - آذربایجان) وجود داشته است اما همگی رفع شده‌اند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز اخیرا در کنفرانس خبری‌اش در پاسخ به سوالی درباره وضع فعلی روابط ایران و جمهوری آذربایجان گفت: فکر می‌کنم روابط دو کشور از سوءتفاهم‌های رسانه‌ای عبور کرده است و یکی از موضوعات مهم مورد گفت‌وگو بین مقامات دو کشور تلاش برای رفع نگرانی‌های دو طرف بوده است. ما همواره مواضع‌مان را در مورد امنیت ملی کشورمان و همچنین نقش مخرب رژیم صهیونیستی به صورت شفاف اعلام کرده‌ایم و دوستان‌مان نیز این سخن را شنیده‌اند و اطمینان‌های لازم را در این زمینه داده‌اند.

 

ارسال نظر

 

آخرین اخبار