نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی:

جهان باید در برابر پیشرفت هسته‌ای ایران بایستد

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در گفتگو با رئیس جمهوری روسیه خواستار ایستادن جهان مقابل پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران شد.

به گزارش یورونیوز، نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه در گفتگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خواستار ایستادن جهان مقابل پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران شد.

بنت در این گفتگو خطاب به رئیس جمهوری روسیه گفت کشورهایی که در وین با ایران مذاکره می‌کنند باید نسبت به پیشرفت‌های اخیر هسته‌ای تهران مواضع محکمی اتخاذ کنند.

تایمز اسرائیل با پرداختن به این موضوع در گزارشی آورده است که دو طرف روز یکشنبه در جریان گفتگویی تلفنی به بحث و گفتگو در باره «مسائل امنیتی منطقه» پرداختند.

در این گزارش آمده است که نفتالی بنت و ولادیمیر پوتین سپس توافق کردند که به «همکاری‌های نزدیک در منطقه» ادامه دهند. نویسنده گزارش معتقد است که این بخش از گفتگوها احتمالا به فعالیت نیروی هوایی اسرائیل در سوریه، کشوری که مسکو در آن حضور نظامی دارد، مربوط بوده است.

در بیانیه دفتر نفتالی بنت همچنین تصریح شده است: «نخست وزیر در خصوص مذاکرات هسته‌ای در وین، بر اهمیت اتخاذ موضعی قاطع و مصمم در برابر پیشرفت‌های هسته ای ایران تاکید کرد.»

در این بیانیه همچنین گفتگوی تلفنی بنت با پوتین «خوب» توصیف شده و آمده است که رئیس جمهوری روسیه از بنت و همسرش دعوت کرده تا با سفر به کشورش از سن پترزبورگ دیدن کنند.

روسیه به همراه چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان یکی از پنج قدرت جهانی است که به همراه ایالات متحده با تهران بر سر احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ گفتگو می‌کنند.

این گفتگو‌ها که اتحادیه اروپا نیز به عنوان هماهنگ کننده در آن حضور دارد ماه نوامبر پس از یک وقفه چند ماهه در پی روی کار آمدن ابراهیم رئیسی و تقویت جناح محافظه‌کاران بار دیگر در وین از سرگرفته شد.

مقامات ایرانی طی روزهای اخیر نسبت به امکان دستیابی به توافق ابرازخوش‌بینی کرده‌اند. در این گزارش همچنین تاکید شده که دیگر طرف‌های این مذاکرات به تازگی از پیشرفت‌هایی خبر داده و مقامات اسرائیلی نیز به شکل فزاینده‌ای متقاعد شده‌اند که توافقی در راه است.

این در حالیست که ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز سه‌شنبه با اشاره به روند کند مذاکرات گفته بود تا رسیدن به یک توافق راه درای در پیش است.

وزیر امور خارجه فرانسه در این خصوص تصریح کرده بود که بعید است زمان رسیدن به توافق میان طرف‌های مذاکره «واقع‌گرایانه» باشد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه گفت که تلاش‌های «همه طرف‌ها» برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ کشورش با قدرت‌های جهانی منجر به «پیشرفت خوبی» در مذاکرات وین شده است.

 

ارسال نظر

 

آخرین اخبار