خطیب‌زاده: آمریکا باید رویکرد خود را برای اطمینان به ما تغییر دهد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: اینکه از کجا گفت و گوها در وین شکل بگیرد موضوع کم اهمیت‌تر است. ایالات متحده باید رویکرد خود را برای اطمینان به ما تغییر دهد.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه‌ آیا در سفر باقری به اروپا، طرفین درباره مذاکرات به جمع بندی رسیدند، گفت: بررسی ها به جمع بندی رسید و در گفت و گو با اعضای ۱+۴ درباره تاریخ مذاکرات به توافق رسیدیم.

 

وی با بیان اینکه بر اساس این جمع بندی، ‌گفت و گوها  ادامه خواهد یافت، گفت: توافق این است که تحریم‌هایی که بعد از ۲۰۱۷ و خروج ترامپ از برجام به صورت یکجانبه و فراسرزمینی به مردم ایران تحمیل شد، یکجا برداشته شود. البته  اختلافاتی در ۶ دور مذاکره بوده که همه اینها مورد بررسی قرار گرفت.

خطیب زاده یادآور شد: نیت و حرف‌های ایالات متحده را شنیدیم که مایلند به اعضای ۱+۴ بپیوندند اما برای ما رفع تحریم‌ها، اطمینان از رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی مهم است که همه اینها در فرایند بررسی جمع بندی شده و در گفت و گوها مورد تاکید قرار گرفته است.

 

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان همچنین درباره اظهارات فیصل فرحان وزیر خارجه عربستان مبنی بر متتفی نشدن برقراری کنسولگری دو کشور گفت: تحول جدیدی شکل نگرفته است و منتظر اراده جدی طرف مقابل هستیم.

 

وی درباره محور گفت و گوهای باقری در کشورهای اروپایی گفت: سفر معاون سیاسی وزارت خارجه به کشورهای اروپایی شامل انگلیس، فرانسه، آلمان و اسپانیا در جایگاه معاونت سیاسی انجام شد. اما چون آقای باقری مذاکره کننده ارشد هستند طبیعی است بخشی از گفت و گوها به مذاکرات وین اختصاص پیدا کرد.

 

سخنگوی وزارت امورخارجه همچنین درباره بحث دریافت طلب ایران از این کشور و پیگیری این موضوع در سفر آقای باقری به انگلیس گفت: عمده بحث ما با انگلیس موضوع روابط دوجانبه است و یکی از موضوعات دوجانبه بدهی ۴ دهه ای انگلیس به ایران است که هر بار به هر بهانه ای این پرداخت به تعویق افتاده است.

 

وی افزود: طبق قوانین محلی و دادگاه‌های انگلیس، باید این بدهی‌ها پرداخت شود و این امر مطالبه و پیگیری شد.

 

خطیب زاده مسائل دوجانبه،  منطقه و مذاکرات را سه محور گفت و گوهای باقری در اروپا عنوان کرد و گفت: معاون وزیر امور خارجه در این سفر با مسئولان روابط دو جانبه این کشورها هم نشست‌هایی داشته است.

 

اینکه گفتگوهای از چه جایی باید آغاز شود موضوعی بی‌اهمیت است/ رفع تحریم ها برای ما مهم است

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات مقام آلمانی مبنی بر اینکه گفت و گوها از جایی باید آغاز شود که تفاهم نشد، گفت: آنچه برای ما مهم است این است که چگونه به توافق خوبی در وین دسترسی پیدا کنیم. اینکه از کجا گفت و گوها در وین شکل بگیرد موضوع کم اهمیت‌تر است.

 

وی ادامه داد: ایالات متحده باید رویکرد خود را برای اطمینان به ما تغییر دهد.

 

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوالی درباره برگزاری رزمایش رژیم صهیونیستی و آمریکا و برخی کشورهای منطقه گفت: جمهوری اسلامی نسبت به ثبات در منطقه تاکید دارد و به دنبال این هستیم ثبات منطقه به هم نخورد.  

 

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان افزود: نفس اینکه برخی کشورهای منطقه با ریشه‌ ترور و ناامنی در منطقه یعنی رژیم صهیونیستی همراه شوند، مذموم است اما اطمینان می‌دهم جمهوری اسلامی در سطحی از ثبات و اقتدار است که همه می‌دانند نباید به آن نزدیک شوند.

 

ارسال نظر