مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در دیدار با امیرعبداللهیان:

تحریم‌ها علیه ایران ظالمانه است

وزیر خارجه ترکیه گفت: تحریم‌ها علیه ایران ظالمانه است و آن‌هایی که تحریم‌ها را اعمال کردند باید بردارند. امیدوارم مذاکرات در وین به نتیجه مثبت برسد.

به گزارش فارس، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه که به دعوت همتای ایرانی خود به تهران سفر کرده، پیش از ظهر امروز (دوشنبه) ضمن دیدار با حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک حضور یافت.

 

وزیر خارجه ترکیه در ابتدای این نشست خبری ضمن ابراز خرسندی از حضور در تهران و قدردانی از امیرعبداللهیان برای میزبانی گرم، با دولت و ملت ایران در پی زلزله روز گذشته در استان هرمزگان ابراز همدردی کرد.

 

چاووش اوغلو خاطرنشان کرد: ترکیه همواره در کنار برادر خود آماده است هرگونه خدمات را ارائه دهد. همانطور که آقای امیرعبداللهیان گفت ما توسعه همکاری‌ها را در همه حوزه‌‌ها بازبینی کردیم و در عین حال امروز با برادرم حسین بین هیأت‌ها برای آماده سازی هفتیمن شورای عالی همکاری دو کشور صحبت کردیم و براساس پیشنهاد طرف ایرانی، نقشه راه بلندمدت بین دو کشور آماده سازی می‌شود و در حاشیه برگزاری این شورا به امضا می‌رسد.

 

وی بیان کرد: اسناد مختلف درباره مهاجرت غیرقانونی، قاچاق و بقیه مسائل مرزی مورد گفت‌‌وگو قرار گرفت.

 

وی همچنین گفت که تحریم‌ها علیه ایران ظالمانه است و آن‌هایی که تحریم‌ها را اعمال کردند باید بردارند. امیدوارم مذاکرات در وین به نتیجه مثبت برسد.

 

چاووش اوغلو افزود: ما طرفدار ثبات در عراق هستیم و حمله‌ای که نسبت به نخست وزیر عراق صورت گرفت را محکوم کردیم. درباره سوریه نیز امیدواریم در سطوح عالی نشست‌هایی را برگزار کنیم. درباره افغانستان و ثبات آن با ایران همسو هستیم. از وضعیت افغانستان نگرانی‌های زیادی داریم و ایجاد یک حکومت فراگیر می‌تواند راه‌حل باشد.

 

وزیر خارجه ترکیه گفت: آماده همکاری درباره افغانستان هستیم. می‌خواهیم همکاری بین‌المللی را با ایران توسعه دهیم.

 

وی گفت: همواره خانه دوست را در تهران دیدم و خودم را در خانه خود دیدم.

 

وزیر خارجه ترکیه در پاسخ به سؤالی گفت‌: در پروژه‌هایی که به تقویت اقتصاد منطقه کمک کند حضور داریم. 

 

وی گفت:‌در لبنان دولت جدیدی شکل گرفت و دو ماه پیش تصمیم گرفتیم در پی دعوت به عمل آمده از سوی وزیر خارجه و نخست وزیر لبنان این سفر انجام می‌شود.

 

وی درباره سفر اردوغان به تهران هم گفت: تا پیش از پایان سال میلادی این سفر انجام می‌شود و باید آمادگی‌های لازم را انجام دهیم. در ایران و ترکیه دولت‌های نتیجه گرا هستند و صرفا برای یک دیدار نیست بلکه برای شتاب به روابط دو کشور نشست شورای عالی دو کشور برگزار می‌شود. اسناد زیادی باید امضا شود و این اسناد باید بازبینی شود و نقشه راه را مشخص کنیم. هر دو طرف دیپلمات‌های مجربی دارند و ان‌شاءالله در کوتاهترین زمان ممکن این تاریخ را نهایی می‌کنیم.

 

ارسال نظر