دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس:

بدون مشارکت کشورهای عربی، پرونده هسته‌ای ایران به راه‌حل نمی‌رسد

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس مدعی شد، بدون مشارکت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در مذاکرات وین امکان حصول یک راه‌حل برای پرونده هسته‌‌ای ایران وجود ندارد.

«نایف الحجرف» دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس امروز (یکشنبه) در اظهاراتی به پرونده هسته‌ای ایران و اختلاف پیش آمده میان لبنان و برخی کشورهای عربی پرداخت.

بر اساس گزارش «النشره»، وی مدعی شد، بدون مشارکت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در مذاکرات وین امکان حصول یک راه‌حل برای پرونده هسته‌‌ای ایران وجود ندارد.

الجحرف در ادامه ادعاهای خود گفت: مذاکرات با ایران باید شامل برنامه هسته‌ای ایران و رفتار این کشور در منطقه نیز باشد.

قرار است هشتم آذرماه نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان ارشد ایران و گروه ۱+۴ (فرانسه، انگلیس، آلمان، روسیه و چین) برگزارش شود و نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم در وین با نمایندگان این گروه دیدارهای جداگانه داشته باشد.

وی در خصوص لبنان هم مدعی شد: هیچگونه تعدی به کشورهای عضو شورای همکاری از سوی طرف‌های لبنانی برای دستاوردهای سیاسی محلی را نمی‌پذیریم.

بحران اخیر میان لبنان و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس بویژه سعودی از آنجا آغاز شد که «جرج قرداحی» وزیر اطلاع‌رسانی لبنان در اظهاراتی که مربوط به پیش از وزیر شدنش است، جنگ علیه یمن با بیهوده می‌خواند و خواستار پایان آن می‌شود.

در پی این اظهارات، عربستان سعودی سفیر خود در بیروت را فراخواند و از سفیر لبنان در عربستان نیز خواست این کشور را ترک کند.

امارات، کویت و بحرین نیز در اقدامی مشابه سفرای خود از بیروت را فراخوانده و تأکید کردند که این اقدام آن‌ها به نشانه همبستگی با عربستان انجام شده است.

 

ارسال نظر