گروسی: امکان حمله سایبری به دوربین‌های جدید آژانس در کرج وجود ندارد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای اولین بار دوربینی شبیه دوربین‌هایی که قرار است آژانس برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سایت کرج نصب کند را به نمایش گذاشت.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه در جریان یک نشست خبری، درباره توافقات اخیر با ایران برای ادامه فعالیت‌های نظارتی و راستی آزمایی آژانس در این کشور توضیح داد.

او همچنین برای اولین بار دوربینی شبیه دوربین‌هایی که قرار است آژانس برای نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سایت کرج نصب کند را به نمایش گذاشت و اعلام کرد که حمله سایبری نمی‌تواند دوربین‌های «جدید» آژانس در کرج را از کار بیندازد.

این سخنان در حالی بیان شد که ایران پیش‌تر ادعا کرده بود ممکن است این دوربین‌ها هک شوند یا از آنها برای جاسوسی استفاده شود. آقای گروسی توضیح داد که این دوربین‌ها به یک «شبکه عمومی» یا رایانه وصل نیست بنابراین «حمله سایبری به آنها امکان‌پذیر نیست».

 
او همچنین افزود که هرگونه دستکاری فیزیکی در این دوربین‌ها، اثری از خود برجای می‌گذارند و ابراز امیدواری کرد که ظرف چند روز آینده دوربین‌های آژانس در سایت کرج نصب شوند.

به گفتۀ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این دوربین‌ها استانداردهای این آژانس را دارند و در حال حاضر حدود دو تا سه هزار نمونه از آنها توسط آژانس در سراسر جهان استفاده می‌شوند.

آقای گروسی در پاسخ به پرسش خبرنگاری در این باره که تا چه اندازه به ایران و توافق با این کشور اعتماد دارید و آیا باور دارید که فعالیتهای هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است نیز گفت: «من به همه "اعتماد" دارم اما همه را هم "راستی آزمایی" می‌کنم. این طبیعت وظیفه و مسئولیت من است؛ من در واقع نه "دوست" طرفی هستم و نه "دشمن" طرف دیگر.»

با این وجود او در ادامه درباره فعالیت‌های ‌هسته‌ای احتمالا پنهانی ایران اذعان داشت که «ما هیچ اطلاعی در مورد مکان‌های مخفی در ایران نداریم».

 

ارسال نظر

 

آخرین اخبار