رزمایش‌های اخیر ایران هشداری به اسراییل بود

رویترز در گزارشی نوشت: رزمایش‌هایی که این هفته توسط ایران در خلیج فارس انجام شد، برای ارسال هشدار به اسرائیل بود.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از رزمایش‌های اخیر ایران نوشت: در بحبوحه برنامه‌های احتمالی اسرائیل برای هدف قرار دادن سایت‌های هسته‌ای ایران، رزمایش‌هایی که این هفته توسط ایران در خلیج فارس انجام شد، برای ارسال هشدار به اسرائیل بود.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از رزمایش‌های اخیر ایران نوشت: در بحبوحه برنامه‌های احتمالی اسرائیل برای هدف قرار دادن سایت‌های هسته‌ای ایران، رزمایش‌هایی که این هفته توسط ایران در خلیج فارس انجام شد، برای ارسال هشدار به اسرائیل بود. رویترز می‌افزاید: رزمایش‌های سپاه پاسداران شامل شلیک موشک‌های بالستیک و کروز بود. تلویزیون دولتی در پایان رزمایش روز جمعه، موشک‌هایی را نشان داد که هدفی را که شبیه راکتور هسته‌ای دیمونای اسرائیل بود، منهدم می‌کردند.


این خبرگزاری به نقل از سردار حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، نوشت: این رزمایش‌ها پیام بسیار روشنی داشت: هشدار جدی، واقعی به تهدیدات مقامات رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه مراقب اشتباهات خود باشند. سلامی افزود: «اگر حرکت اشتباهی انجام دهند، دست آن‌ها را قطع خواهیم کرد... فاصله عملیات واقعی تا رزمایش نظامی، تنها تغییر زوایای پرتاب موشک است».
بریتانیا پرتاب موشک‌های بالستیک در جریان رزمایش ایران را محکوم کرد؛ و گفت: «این اقدامات تهدیدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است و ما از ایران می‌خواهیم فوراً فعالیت‌های خود را متوقف کند». سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اما در مقابل بیانیه انگلیس را «دخالت در ظرفیت دفاعی ایران» رد کرد.

رویترز افزوده موشک‌های بالستیک ایران بردی معادل ۲۰۰۰ کیلومتر (۱۲۰۰ مایل) دارند و می‌توانند به پایگاه‌های دشمن اصلی اسرائیل و آمریکا در منطقه برسند. ایران یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های موشکی خاورمیانه را دارد که این تسلیحات را یک نیروی بازدارنده و تلافی‌جویانه مهم علیه آمریکا و دیگر دشمنان -در صورت وقوع جنگ- می‌داند.
اسرائیل که با تلاش‌های قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵تهران (برجام) مخالف است، مدت‌هاست که تهدید می‌کند در صورت شکست دیپلماسی، اقدام نظامی خواهد کرد. ایران می‌گوید برنامه هسته‌ای‌اش صلح آمیز است. بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، از قدرت‌های جهانی خواسته است که اجازه ندهند ایران در مذاکرات هسته‌ای، که قرار است دوشنبه آینده از سر گرفته شود، وقت‌کشی کند.

رویترز در پایان نوشته: به طور گسترده تصور می‌شود که اسرائیل تنها دولت خاورمیانه است که دارای زرادخانه هسته‌ای است.

 

ارسال نظر

 

آخرین اخبار