|

جزییات توافق احتمالی ایران و آمریکا بر سر احیای برجام؛

توافق به این زودی‌ها در دسترس نیست

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: به نظر می‌رسد در نهایت برجام احیا خواهد شد. اما این خوش‌بینی‌هایی که طی چند روز اخیر در فضای رسانه‌ای منتشر شده در مورد اظهارات طرف‌های ایرانی و غربی به نظر نمی‌رسد که ریشه در واقعیت داشته باشد.

به گزارش فرارو، حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به جزئیات احتمالی توافق ایران و آمریکا در مورد احیای برجام، اظهارداشت:به نظر می‌رسد در قدم اول دارایی‌های ارزی بلوکه شده ایران در دو کشور کره‌جنوبی و عراق آزاد شود که بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار است، البته مشخص نیست که این مبلغ به صورت نقد در دسترس ایران قرار خواهد گرفت یا اینکه در قالب غذا و دارو به ایران ارسال خواهد شد، این‌ها مسائلی هستند که هنوز بر سر آن‌ها توافق نشده و مذاکرات دور‌های دوره‌های آتی مشخص خواهد کرد که نحوه دسترسی ایران به دارایی‌های بلوکه شده چگونه خواهد بود.

 

مذاکره کننده ارشد ایران در تازه‌ترین ارزیابی خود از روند گفتگو‌هایی که با محور رفع تحریم‌ها جریان دارد بیان داشت که موارد اختلاف موسوم به پرانتز‌های باز رو به کاهش است. علی باقری کنی همچنین تائید کرد که مذاکرات رو به جلو و در حال پیشرفت است.

قریب به اتفاق کشور‌های مشارکت کننده در گفتگو‌ها نیز نسبت به پیشرفت‌های حاصل شده در روند مذاکرات اذعان دارند و به این ترتیب می‌توان محتاطانه این ادعا را مطرح کرد که به رغم پیچیدگی‌ها و مسیر پر پیچ و خم پیش‌رو، روند مذاکرات رو به جلو است.

.

همچنین اولیانوف مذاکره کننده ارشد روسیه هم فضای گفتگو‌ها را مثبت و جدی توصیف کرد. وی با انتشار پیامی در توئیتر افزود که مذاکرات رو به جلو جریان دارد و به تدریج پیش می‌رود. به گفته وی سایر طرف‌های مذاکره کننده نیز ارزیابی مشابهی نسبت به روند مذاکرات دارند.

 

توافق به این زودی‌ها در دسترس نیست

حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد در نهایت برجام احیا خواهد شد، اظهارداشت: اما این خوش‌بینی‌هایی که طی چند روز اخیر در فضای رسانه‌ای منتشر شده در مورد اظهارات طرف‌های ایرانی و غربی به نظر نمی‌رسد که ریشه در واقعیت داشته باشد، به بیان دیگر نباید اظهار خوشبینی افراطی و یا اظهار بدبینی مفرط را ملاک تحلیل قرار داد، بلکه باید بر اساس واقعیات موجود فضا را تحلیل کرد.

وی با تأکید بر اینکه دو طرف به دنبال توافق هستند، گفت: شروطی که ایران در همان ابتدا بیان کرد، مبنی بر اینکه تمامی تحریم‌های برجامی و غیر برجامی برنامه باید برداشته شود و این موضوع همراه با راستی‌آزمایی باشد و همچنین آمریکا ضمانت‌های لازم را برای عدم خروج دوباره از برجام را ارائه دهد، به نظر می‌رسد کشورمان از این شرایط عقب‌نشینی کرده و دیگر سختگیری نسبت به گذشته ندارد، بلکه تنها خواستار آن است تحریم‌های درون برجام ۲۰۱۵ رفع شود.

بهشتی‌پور با اشاره به جزئیات احتمالی توافق ایران و آمریکا در مورد احیای برجام، اظهارداشت: به نظر می‌رسد در قدم اول دارایی‌های ارزی بلوکه شده ایران در دو کشور کره‌جنوبی و عراق آزاد شود که بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار است، البته مشخص نیست که این مبلغ به صورت نقد در دسترس ایران قرار خواهد گرفت یا اینکه در قالب غذا و دارو به ایران ارسال خواهد شد، این‌ها مسائلی هستند که هنوز بر سر آن‌ها توافق نشده و مذاکرات دور‌های آتی مشخص خواهد کرد که نحوه دسترسی ایران به دارایی‌های بلوکه شده چگونه خواهد بود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اضافه کرد: در مقابل نیز ایران غنی‌سازی ۶۰ درصد را به حالت تعلیق در خواهد آورد، این دو مطلبی است که تاکنون دو طرف بر سر آن توافق کرده اند، اما اینکه برجام در کوتاه مدت و به این زودی به سرانجام برسد، به نظر نمی‌رسد که این موضوع محقق شود، در حال حاضر مسائل پیچیده فراوانی بین دو طرف باقیمانده که هنوز راه‌حلی برای آن اندیشیده نشده و به نوعی هنوز بر سر بسیاری از پرانتز‌های باز دو طرف اختلافات جدی دارند، اما به هر حال مذاکرات مثبت و رو به جلو است، ولی نمی‌توان انتظار داشت به این زودی‌ها دو طرف به توافق دست پیدا کنند.

 

ارسال نظر