|

فیروزجا: شانس زیادی برای پیروزی در اواخر بازی نداشتم

علیرضا فیروزجا نابغه جوان شطرنج جهان در دور دهم مسابقات تاتا استیل مقابل استاد بزرگ سوئدی متوقف شد و صدر این رقابت ها را از دست داد. او معتقد است که نتیجه تساوی برای هر دو شطرنج باز مناسب بود.

به گزارش ایسنا، شب گذشته (چهار شنبه) دور دهم مسابقات حضوری تاتا استیل برگزار شد که در یکی از مهمترین مسابقات، علیرضا فیروزجا نابغه جوان شطرنج جهان مقابل نیلز گرندلیوس استاد بزرگ سوئدی قرار گرفت.

فیروزجا که در این مسابقات با ریتینگ ۲۷۴۹ شرکت کرده است مقابل گرندلیوس با ریتینگ ۲۶۶۳ متوقف شد و به تساوی رضایت داد.

علیرضا در خصوص دفاع سیسیلی در برابر این استاد بزرگ گفت: سعی داشتم که در ابتدای رقابت با این تکنیک، بازی را برای حریف سخت کنم.

فیروزجا که از تساوی مقابل حریفش در دور دهم این رقابت ها راضی بود، گفت: بازی سریعا به انتها رسید و هرد دو شطرنج باز مهره های محدودی داشتند و معتقدم که واقعا شانس زیادی برای پیروزی در اواخر بازی نداشتم. شاید حریفم در فشار قرار می گرفت اما فکر نمی کنم که اتفاق بزرگی برای او رقم می خورد.

فیروزجا ادامه داد: فکر می کنم که نتیجه تساوی برای دو شطرنج‌باز مناسب بود.

اما گرندلیوس حریف فیروزجا، در انتهای بازی بسیار ناراحت بود چرا که او باور داشت فرصت بسیار بزرگی را در اواخر بازی از دست داده است. او گفت: من حرکتی داشتم که به نوعی دیدم اما نتوانستم راه درست را در زمان بسیار کم انتخاب کنم.

در دیگر دیدار های مهم نفر اول شطرنج جهان به مصاف نفر دوم دنیا رفت. مگنوس کارلسن نروژی نابغه شطرنج جهان مقابل فابیو کاروانا به پیروزی رضایت داد تا جدال نفر اول و دوم دنیا برنده ای نداشته باشد.

در دیگر دیدار ها، آنیش گیری هلندی موفق شد حریف لهستانی خود را شکست دهد تا با ۷ امتیاز به تنهایی صدرنشین این رقابت ها شود.

با این نتایج، علیرضا فیروزجا، فابیو کاروانا و آندری اسیپنکو روسی ۶.۵ امتیازی بوده و همچنان در تعقیب صدر این رقابت ها هستند. کارلسن هم با تساوی در دور دهم ۵.۵ امتیازی شد و در رده ششم این رقابت ها قرار گرفت.

شطرنج بازان فردا به استراحت خواهند پرداخت. در دور یازدهم این مسابقات فیروزجا به مصاف فابیو کاروانا مرد شماره ۲ شطرنج جهان خواهد رفت که این بازی به دلیل شرایط جدول از اهمیت بالایی برای دو شطرنج برخوردار است.

به گزارش ایسنا، با توجه به شیوع کرونا بیشتر رقابت‌های حضوری شطرنج لغو و به زمان دیگری موکول شد که در این دوران شطرنج‌بازان برای حفظ آمادگی خود در رقابت‌های آنلاین شرکت کردند. البته در بعضی از کشورها هم به دلیل آمار کم کرونا، رقابت‌های شطرنج به‌ صورت حضوری پیگیری شد.

در جدیدترین مسابقات ۱۴ شطرنج باز برتر جهان در سوپرتورنمنت تاتا استیل با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. این مسابقات به صورت حضوری در شهر ویک‌آن‌زی هلند کار خود را آغاز کرده است.

در این مسابقات چهره‌های برتر شطرنج جهان دست به مهره شده‌اند. مگنوس کارلسن، نفر اول شطرنج جهان، فابیو کاروانا، آنیش گیری، ماکسیم واشیه لاگرا، یان کریشتف دودا و آرین طاری و علیرضا فیروزجا، دو شطرنج‌باز جوان ایرانی حضور دارند.

ارسال نظر

 

آخرین اخبار